Sony, Çin’in Spider-Man isteğini reddetti!

04.05.2022
Sony, Çin’in Spider-Man isteğini reddetti!


Çin hükümeti geçtiğimiz günlerde Sony tarafına son Spider-Man filmiyle ilgili bir teklif götürdü. Paylaşılan bilgilere gore bu teklifin değiştirilmemiş, şu demek oluyor ki ilk halinde filmin bazı sahnelerinin tamamının çıkartılmasının bile istendiğini görüyoruz. İşte Çin’in acayip isteği…

Netflix, Spider-Man için bombayı patlattı


Netflix, Spider-Man için bombayı patlattı

Örümcek Adam serisinin sondan bundan önceki filmi Spider-Man: Far From Home, Nisan ayı sonunda Netflix’e geliyor.

Sony, Çin’in Spider-Man filminden Özgürlük Heykelini kaldırma isteğini reddetti!

Çin hükümeti, ABD düşmanlığı sebebiyle pek oldukca yabancı yapımın ülkesinde direkt olarak yayınlanmasına izin vermiyor. Yasal bir halde gösterime girenler ise tüm dünyadaki seyircilerin gördüklerinden birazcık daha değişik oluyor.

Meydana getirilen açıklamalara gore ABD, Hollywood’u tüm dünyaya kendi görüşlerini ve istediklerini kabul ettirebilmek için kullanıyor. Sözgelişi, arasının açık olduğu ülke ve milletler kimi zaman terörist, barbar ve geri kalmış olarak lanse ediliyor.

Organik bu düşünce bir noktaya kadar haklı olsa da Çin hükümetinin istekleri ve talepleri daima mantıklı olmuyor. Son olarak Sony Spider-Man filminden Özgürlük Heykeli’nin kaldırılmasında mevzusundaki isteği reddetti.

Filmin büyük bir kısmında -devamı spoiler içerir- 3 Spider-Man’in de Özgürlük Heykeli üstünde dövüştüğünü düşünürsek Çin’in isteğinin pek kabul edilebilir bir yanı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat red yediği halde ısrar eden olmaya devam ettiklerini görüyoruz.

Sony’ye meydana getirilen 2. teklifte filmin sonunda seyircilere gösterilen Özgürlük Heykeli’nin kaldırılması yer aldı. Bu teklif de kabul görmeyince en azından heykelin tamamını yada yalnızca yüzünü karartmaları bu sayede ne bulunduğunun anlaşılmaması teklif edildi. Fakat bu da Sony tarafınca reddedildi.

Şu demek oluyor ki aslen Çin’in amacının ABD vatanseverliğine dair her şeyi engellemek bulunduğunu görüyoruz. Yalnız bu işin dozunu ayarlamakta zorlanıyor şeklinde gözüküyorlar. Zira Bir Zamanlar Hollywood’da filminden de Bruce Lee sahnesinin çıkartılmasını istedi. Bunun sonucunda film vizyonu iptal edildi.

Buna ek olarak Çin, bazı acayip denemeler yaparak filmlerin belirli kısımlarını değiştirebiliyor. Sözgelişi Dövüş Kulübü filminin sonundaki meşhur yıkım sahnesi yerine hükümetin zirveye çıkmış olduğu değişik bir versiyon kullanarak yayınladılar.

Fakat Çin’in bu tip eylemler mevzusunda yalnız olmadığını açıklayalım. Her ne kadar diğeri ülkeler bu kadar ileri adımlar atmamış olsa da bazı değişimlerde bulunmuş oldu. Sözgelişi Rusya, Güney Kore ve Ukrayna, Captain America: The First Avenger filmini The First Avenger şeklinde gösterime soktu.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.