Soyulmuş patateslerin kararmasını önlemek için ergonomik yöntem

20.08.2022
Soyulmuş patateslerin kararmasını önlemek için ergonomik yöntem


Patatesleri pişirmeden birkaç saat ilkin soyup kestiğinizde, derhal buzdolabına koysanız bile daima kararırlar. Bu normaldir, sadece bu durumu rahat bir yöntemle önleyebilirsiniz.

Soyulmuş patateslerin kararmasını önlemek için pratik yöntem

Patatesler soyulduklarında kararmaya başlarlar. İçerdikleri nişasta hava ile temas ettiğinde oksitlenir ve soyulan patatesler altın renginden pek iştah açıcı olmayan kahverengi-siyah bir renge dönüşür.

Soyulmuş patateslerin kararmasını önlemenin en iyi çözümü, soyulup kesildikten sonrasında hava ile temaslarını kesmektir. Nişastanın havayla temasında oksitlenmesini önlemek için oldukca rahat bir yöntem var:

Soyulmuş patateslerin kararmasını önlemek için pratik yöntem #1

Soyulmuş patateslerin kararmasını önlemek için ergonomik yöntem

Patatesleri soyduktan sonrasında soğuk suyla dolu bir kaseye atın. Kaseyi buzdolabına koyarsanız patatesleri taze olarak 1-2 gün bile saklayabilirsiniz.

Parçalara ayrılmış patatesleri en iyi şekilde korumak için suya birkaç damla sirke yada limon suyu dökmeyi, hatta minik bir tutam tuz eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Patatesleri kullanırken suyu tamamen süzgeçten geçirin ve patatesleri bir bezle iyice kurulayın.

Soyulmuş patateslerin kararmasını önlemek için pratik yöntem #2

Etkili extra ipucu: Buzdolabı poşeti

Soyulmuş patatesleri kararmalarını önlemek için suda beklemeye alma yöntemi işe yarar, sadece sebzeler oldukca uzun süre suda bekletildiklerinde buzdolabında suyu emerler ve pişirildiklerinde tatları bir miktar değişebilir.

Ek olarak bu durum içerdikleri vitamin ve gıda maddelerinin bir kısmını kaybetmelerine niçin olur. O yüzden soğuk su yöntemini oldukça süratli tüketilecek patateslere uygulamakta yarar var.

Uzun süre bekletmek için patatesleri soyabilir, selofan içine sarabilir yada hava geçirmez bir buzdolabı poşetine koyabilirsiniz. Böylece oksitlenmesini önleyebilir ve tüm gıda özelliklerinin korunmasını sağlayabilirsiniz.

Soyulmuş patateslerin kararmasını önlemek için pratik yöntem #3

Patateslerin filizlenmesi iyi mi önlenir?

Patates filizi zehirli olmasına karşın minik miktarlarda yendiğinde sağlığa zararı dokunan değildir. Gene de baş ağrısı, mide ağrısı ve ek olarak kusma riskini önlemek için yenilmemesi tavsiye edilir. Patates çimlenmeye yeni başladıysa yeşil kabuğu ve mikropları uzaklaştırmak şartıyla tüketebilirsiniz.

Patateslerin zamanından ilkin filizlenmesini önlemek için onları uygun şekilde saklamak oldukca önemlidir. Serin, kuru ve ışıktan uzak bir yerde gizlenen patatesler daha uzun süre dayanır. Ek olarak, onları öteki yiyeceklerin, bilhassa de soğanların yanına yerleştirmekten kaçının. Bunlar ters etkiye niçin olabilir ve patateslerinizde mikropların ortaya çıkmasına niçin olabilir.

Patatesleri satın aldıktan derhal sonrasında yemeyecekseniz, yıkamaktan kaçının. Patatesler su ile temas etmediğinde oldukca daha uzun süre dayanır. Patatesleri hava geçirmez bir kapta saklamayın. Ortam havasından yararlanabilmelidirler. Işık, patateslerde mikropların ortaya çıkmasının ana sebeplerinden biridir. Bunu önlemek için patateslerinizi güneş ışığı almayan karanlık bir yerde saklayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.