SpaceX, Türksat 5B ile üstün aşama elde etti! – Teknoloji Pusulası

20.12.2021
SpaceX, Türksat 5B ile üstün aşama elde etti! – Teknoloji Pusulası


SpaceX, Falcon 9 roketlerini kullanarak bir günde iki fırlatma birden gerçekleştirmiş oldu. Bu aşamada şirket, fırlatmalar arasındaki en kısa aralık için yeni bir üstün aşama elde etti. 18 Aralık Cumartesi günü kuruluş, akşam geç saatlerde yörüngeye bir uydu taşıyan Türksat 5B görevini Cape Canaveral’dan başlattı.

SpaceX, fırlatmayı canlı olarak YouTube kanalından yayınladı. Hatta drone gemilerinden bir tanesini kullanarak roketin ilk aşamasını kaydetmeyi başardı. Şirket, bununla birlikte A Shortfall of Gravitas drone gemisindeki roketin ilk aşamasını yakalanması ve Türksat 5B uydusunun konuşlandırılması dahil, fırlatmanın kliplerini Twitter hesabında paylaştı.

Türksat 5B uydusu uzaya fırlatıldı


Türksat 5B uydusu uzaya fırlatıldı

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5B, bu sabah 06:58 itibariyle Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatıldı! İşte detaylar…

Türksat 5B, 15 yıl süresince kullanımda olacak

Türksat 5B, Türksat şirketi tarafınca işletilen hem askeri hem de ticari amaçlarla kullanılan bir yazışma uydusu görevi üzerine alıyor. Fırlatma sonrasında jeostatik yörüngeye yerleştirildi ve önümüzdeki minimum 35 yıl süresince kullanılması beklentiler dahilinde yer ediniyor.

SDNShiftdelete.net

Türksat 5B, SpaceX‘in 18 Aralık’ta gerçekleştirdiği başka bir Starlink fırlatmasına ek olarak geldi. Sabah erken saatlerde Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden başlatılan bu vazife, SpaceX Starlink takımyıldızına eklenecek 52 yeni uyduyu taşıdı.

NASA Spaceflight‘a bakılırsa, iki lansman arasındaki bu kısa süre, SpaceX için yeni bir rekorun kapısını araladı. Böylece iki Falcon 9 lansmanı arasındaki en kısa süre 15 saat 17 dakika olarak kayıtlara geçti. Firmanın önceki rekoru ise 44 saatti.

SpaceX, 21 Aralık’ta bir Falcon 9 daha fırlatacak

Noel’in yaklaşmasına azca bir süre kala bu uçuşlar SpaceX için kafi değil şeklinde duruyor. Şu sebeple şirket, 21 Aralık Salı günü Internasyonal Uzay İstasyonu’na ikmal görevi için bir Falcon 9 daha fırlatıyor.

Sizler Türksat 5B yazışma uydusunun SpaceX‘in üstün dereceli kırmasındaki görevi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.