Spam Mail Nedir? Nasıl Engellenir?

08.05.2020
Spam Mail Nedir? Nasıl Engellenir?

Spam mail saldırısı son günlerde yaygınlaşmış olan bir yöntemdir. Mailine garip şekilde isimler, metinler, linkler, fotoğraflar gelir. Spam mail açmak çok kolay olduğu için herkes bu işe kalkışabilir. Bu yüzden korunmalı olmanızda fayda var. Dilerseniz, spam mail nedir? Sorusunun cevabının ayrıntılarına inelim;

Dijital mektup niteliğinde olan e-mail içerisinde sol bölümde birçok kategori vardır. Bunlar içerisinde Spam maillerin düştüğü ‘İstenmeyen’ dosyası vardır. Buraya tıkladığınızda size gönderilmiş olan spam mailleri görebilirsiniz. Ayrıca, buradan Spam maili şikayet dahi edebilirsiniz.

Spam e-maillerinin gönderildiği e-posta adresleri fake hesaplardır. Yani, mail sahiplerine ait olan mailler değildir. Sahipleri farklıdır. Bu nedenden dolayı da spam mailleri, size gönderen kişilere sormanızda fayda var.

Spam Mail Neden Atılır? Amacı Nedir?

Spam mail nedir? Sorusunun cevabını anladıysanız, amacını da az çok anlamışsınızdır. Genelde propaganda ve reklam amacı ile kullanılan spam mailler, çok farklı amaçlar için de kullanılabiliyor. Biraz daha detaya inecek olursak;

  • Pazarlama faaliyetleri için spam mail gönderilir. Satışı arttırmak amaçlarıdır.
  • Kampanya ve duyurular gönderilir.
  • Gerçek olmayan yöntemler size gönderilir ve dolandırıcılık yapılmaya çalışır. Örneğin; hızlı para kazanma yöntemleri gibi.
  • Sizlere servis duyuruları yapabilirler. Bu servis duyuruları yasadışıdır.
  • Spam mail, propaganda ve manipülasyon aracı olarak da kullanılabilir. Bu bağlamda politik görüşler ve düşünceler sizlere gönderilebilir.
  • Belli bir konuda kitle oluşturmak için binlerce kişiye gönderilebilir.
  • Kimlik bilgilerinizi çalmak için saldırılar yapılabilir.

Spam Mail Nasıl Engellenir?

Spam Mail, engellemek için ilk olarak; size mail atan adresi engellemekle işe başlamalısınız. Herhangi bir sitede veya forumda G-mail adresinizin görünür olmaması gereklidir. Bu nedenle bilgilerde kullanmadığınız e-postanızı verin. Sosyal medya platformlarına mailinizi görünür şekilde koymayın. Tüm şartları sağladığınızda spam mail saldırısı alma ihtimaliniz çok düşüktür.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.