Spotify din ve devlete hakaretten soruşturma altında!

07.08.2022
Spotify din ve devlete hakaretten soruşturma altında!


Günümüzde artık her insanoğlunun minimum bir tane müzik, beyaz perde yada spor müsabakalarını seyretmek için kullandığı dijital akış aboneliği buluyor. Spotify ise müzik tarafında dünyanın en popüler platformları içinde ilk sırada yer ediniyor. Fakat platform için üzücü bir gelişme yaşandı. Bugün itibariyle Spotify hakkında soruşturma başlatıldı.

Spotify din ve devlete hakaretten soruşturma altında!

Cumhuriyer’in haberine nazaran, bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Spotify hakkında din ve devlete hakaretten soruşturma başlattı. Bunun en büyük sebebinin ise CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) meydana getirilen şikayetler olduğu belirtiliyor.

Spotify soruşturma

CİMER’e gelen şikayetler, platform içindeki kullananların dinleme listelerine koydukları başlıklar üzerine. Bundan dolayı Spotify’ın görevli olmadığı düşünülebilir. Bir tek belirtilene nazaran, tüm müzik listeleri firmanın onayından geçiyor.

Facebook ve TikTok arasındaki rekabet artıyor! İşte nedeni


Feysbuk ve TikTok arasındaki rekabet artıyor! İşte sebebi

Toplumsal medya platformu Feysbuk, düşüş yaşıyor. Uzmanlar, firmanın yaşamış olduğu düşüşün nedenlerini sıraladı. İşte detaylar!

Dolayısıyla yakınma edilen tüm sıralama başlıkları Spotify tarafınca onaylanıyor. Organik burada kişilerden ziyade yapay zeka tarafınca denetim sağlandığı için, genel olarak argo, sövgü, direkt hakaret ve cinsellik içeren başlıkları algılayabiliyor. Fakat alaycı ve üstü kapalı hakaretler bu denetimden kaçıyor.

Spotify, fiyatlara yüzde 15 zam yapmış oldu!

Geçtiğimiz dönemde Apple, Music uygulamasının abonelik ücretlerine yüzde 42’lik bir zam yapmış oldu. Spotify kullanıcıları ise bugün itibariyle fiyatlara yüzde 15 oranında bir zam yapıldığını görmüş oldu. Bununla birlikte platform gene en pahalı uygulama oldu.

Spotify tarafınca fiyatlara meydana getirilen zam sonrasında Bireysel abonelik paketi 18,99 TL’den 20.99 TL’ye terfi etti. 23,99 TL’lik Duo paketi ise 27,99 TL oldu. Ailesiyle ve dostlarıyla birlikte kullananların popüler seçimi olan Aile paketi ise 29,99 TL’den 34,99 TL’ye yükseltildi. Son olarak, içlerinde en uygunu olan Öğrenci paketi de 8,99 TL’den 10,49 TL’ye zamlandı.

Apple ile Spotify arasındaki fiyat rekabeti uzun süreden beri kafa kafaya gidiyor. Spotify geçtiğimiz şubat ayında fiyatlarına zam yaparak aile paketini 29.99 TL’ye çıkardı. Apple ise nisan ayında almış olduğu fiyat yükseltme kararıyla durumu eşitledi.

Bununla birlikte Apple, 26 Mayıs itibariyle Öğrenci paketi 9,99 TL / ay, Bireysel paket 19,99 TL / ay, Aile paketi 29,99 TL / ay olacak şekilde fiyatlarına zam yapmış oldu. Özetlemek gerekirse rakibini geride bıraktı. Fakat bugün itibariyle gene piyasanın en pahalısı Spotify oldu.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.