Stalk Nedir? Stalk Suç Mu?

11.05.2020
Stalk Nedir? Stalk Suç Mu?

Stalk ne demek? Sorusu dijital platformlardaki aşkların artması ile birlikte gündemimize girdi. Tabi ki farklı amaçlar için de kullanılabilir fakat Türkiye’de stalkların %80’i hoşlantı ve eski sevgili mevzularından doğmuştur. İnsanlar, kendilerini göstermekten çekindiği için bu yola  başvururlar.

Stalk dediğimiz olay sosyal medyada gerçekleşen dedektiflik işidir. Bütün sosyal medya platformlarında görülmektedir. Genel olarak insanlar merak ettikleri ve takip etmedikleri kişileri stalklarlar. Stalk yapmak da buradan gelir. İnsanların amacı kendilerini belli etmeden karşı taraf hakkında bilgi toplamaktır.

Merak Edilen O Soru: Stalklandığımı Nasıl Anlarım?

Stalk yapan kişiler, iz bırakmamaya çalışırlar. Sahte hesaplardan veya farklı IP’lerden sizleri stalkluyo olabilirler. Bunun sebebi elbetteki kimliği belli etmemektir. Fakat, bu işte yeni kişiler ufak tefek hatalar ile birlikte kendisini ele veriyor. Stalku anlamak için şu ipuçlarından faydalanabilirsiniz;

  • Gelen takipçi FAKE takipçi istekleri
  • Tanımadığınız birinin gönderinizi beğenmesi
  • Dm’ye gelen saçma sapan mesajlar

Stalk Yapmak Suç Mu?

Sosyal medyada yapılan bu dedektif işi biraz tehlikeli gibi duruyor olabilir. Stalk suç mu? Soruları da bundan kaynaklanıyor. Fakat, kişisel haklara müdahale etmedikçe Stalk suç değildir. Tamamen normal bir aktivitedir.

Eğer, stalk yapma eğiliminde bulunduğunuz kişinin bilgilerini, fotoğraflarını başka bir yerde paylaşırsanız işte bu suça girer. Bilişim suçlarından gözaltına alınabilirsiniz. Çünkü, bu olay özel hayatın ihlaline girer. Bir noktadan sonra tacize bile girebilir. Bu durumunda cezası vardır.

Gerçek Hayatta Stalk Nedir?

Gerçek hayatta stalk denilen olay geçmiş yıllardan beridir var. Sosyal medyadan öncede takip gibi işler gerçek stalka giriyor. Bu stalk türü oldukça tehlikelidir. Genelde duygusal anlamda karşılık bulamayan veya birilerini sevmeyen kişilerden yapılıyor. İlerleyen süreçlerde suça kadar gidebiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.