Starlink şikayetleri artmaya başladı – SDN.Net

25.04.2022
Starlink şikayetleri artmaya başladı – SDN.Net


Son zamanlarda Ukrayna altyapısına destek olmasıyla tüm dünyanın gündemine oturan Starlink, pek oldukca kullanıcı tarafınca eleştirilmeye başladı. Starlink ağına girmek için kayıt olan kullanıcılar, ödedikleri depozitonun karşılığını bir yıldan fazla süredir alamadıklarını söylüyor.

Alan Sbi isminde Amerikalı bir yurttaş, Şubat 2021’de 100 dolarlık depozito ile Starlink için ön sipariş başvurusunda bulunmuş oldu. Bu müracaat her ne kadar kabul edilmiş olsa da, Elon Musk’ın uydu web şirketinden hiçbir terminal yada kit alamadığını deklare etti.

Uçakta Starlink için testler başladı! İşte ilk havayolu


Uçakta Starlink için testler başladı! İşte ilk havayolu

SpaceX’in uydu web hizmeti Starlink’in uçaklarda kullanılması için ön testler başladı. İşte uçakta Starlink için ilk detaylar!

Geçtiğimiz ay SpaceX, müşterilerine başta enflasyon olmak suretiyle çeşitli nedenlerden dolayı tutarları artırdığını söylemiş oldu. Bu zamla birlikte Starlink kitlerin fiyatı, depozito ödemiş müşteriler için 500 dolardan 550 dolara ve yeni müşteriler için 500 dolardan 600 dolara çıktı. Ek olarak Starlink abonelik maliyeti ise tüm kullanıcılar için 99 dolardan 110 dolara yükseltildi.

Şubat 2021’de Starlink’e kaydolan yalnız hala dönüş yapılmamasından şikayetçi olan Alan Sbi, son zamlardan sonrasında fikrini değiştirdi. SpaceX’e ödediği 100 dolarlık depozitoyu geri isteyen Sbi, neredeyse yanıt alamadığını deklare etti.

“Starlink tarafınca dolandırıldığımı hissediyorum. Bu iş, adil bir halde yapılmıyor. Şirkette bir yıldan fazla süredir param var, o paraya ihtiyacım var, yalnız paramı iyi mi geri alacağıma dair herhangi bir koşul olmamalı.”

Son zamanlarda Starlink’in gecikmelerinden, fiyat artışlarından ve alan şahıs hizmeti eksikliğinden yakınan müşterilerin sayısı artmaya başladı. Örneğin Rich Kecher isminde bir alan şahıs, averaj bir senelik beklemeye rağmen Starlink depozitosunu geri almakta sorun yaşadığını dile getirdi.

Starlink ağına haiz olup alan şahıs hizmetlerine ulaşmada sorun yaşayan kullanıcılar da bulunuyor. Tim Nash isminde bir başka alan şahıs, Şubat 2022’de Starlink kullanmaya başladığını ve bir ay sonrasında, Starlink zammından etkilendiğini söylemiş oldu.

Nash, beklediğinden daha fazlasını ödemesine rağmen Starlink’in fiyatının hakkını verdiğini dile getirdi, fakat alan şahıs hizmetlerinden yakınma etti. “İnternetiniz çalışmıyorsa, alan şahıs hizmetlerinden iyi mi yardım alırsınız? Şaşırtıcı ve hayret verici bir model” dedi.

Peki siz Starlink şikayetleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.