Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği Türkiye’ye bağlı

16.02.2023
Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği Türkiye’ye bağlı


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurularının onaylanma sıralamasının ehemmiyet taşımadığını, kararın Türkiye’ye ilişkin bulunduğunu hatırlattı.

Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği Türkiye'ye bağlı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargahında meydana getirilen NATO Müdafa Bakanları Toplantısı’nın bitiminde basın toplantısı düzenledi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerinin beraber yada ayrı ayrı onaylanması hakkında görüşü sorulan Stoltenberg, iki ülkenin beraber müracaat yaptığını, Türkiye ile muhtıra imzaladıklarını, kendisinin de Türkiye’ye iki ülkenin üyeliğini beraber onaylama çağrısı yaptığını hatırlatarak şunları söylemiş oldu:

“Benim pozisyonum değişmedi. İsveç ve Finlandiya’nın onaylanmak için aynı durumda olup olmadığı mevzusunda Türkiye’de değişik değerlendirmeler bulunduğunu görüyoruz. Bu, Türkiye’nin kararıdır. Türkiye’nin elinde iki belge var. Biri Finlandiya, diğeri İsveç ile meydana getirilen katılım protokolleri. NATO müttefikleri olarak almamız ihtiyaç duyulan tüm kararlar alınmış durumda. 30 bağlaşık, İsveç ve Finlandiya’yı çağrı etti. 30 bağlaşık katılım protokollerini onayladı. Şimdi her bir bağlaşık ülkenin (üyeliğe) onay vermesi gerekiyor. 28 ülke halihazırda onay vermiş durumda. Türkiye ve Macaristan onay vermedi. Bu yüzden iki ülkeyi beraber onaylama, ki ben bunu tavsiye ettim, yada yalnızca bir katılım protokolünü onaylama sonucu bir tek Türkiye’ye aittir. Bu NATO sonucu değil, Türkiye’nin kararıdır.”

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğe hazır olduğu yönündeki pozisyonunun devam ettiğini, Türkiye ve Macaristan dahil 30 ülkenin üyelik onayı verdiğinde sürecin tamamlanmış olacağını hatırlatarak iki ülkenin NATO üyesi olacağına inandığını belirtti.

Stoltenberg,

“En mühim sorun sıralama değil. En mühim şey İsveç ve Finlandiya’nın yakında ittifakın üyeleri olmaları. Bunun için bastıracağım. Yarın Türkiye’ye gideceğim. Ele alacağım konulardan biri de bu olacak.”

dedi.

Tabanca ve cephane üretimi artırılacak

Stoltenberg, iki gün devam eden NATO Müdafa Bakanları Toplantısı’nda ele alınan mevzularla ilgili informasyon verirken de bakanların Ukrayna’ya desteğin artırılmasını görüştüklerini, ek olarak tabanca ve cephane üretiminin artırılması mevzusunda anlaştıklarını aktardı.

Stoltenberg, müdafa sanayisi kapasitelerinin artırılması için üreticilerle temasların bulunduğunu hatırlatarak Ukrayna’daki harpte oldukca ciddi miktarlarda cephane kullanımı bulunduğunu, müttefiklerin Ukrayna’ya sevk ettikleri tabanca ve mühimmatın yerine yenilerinin koyulmasının ehemmiyet taşıdığını altını çizdi.

Bakanların ek olarak NATO’nun müdafa planlaması çerçevesini de onayladığını aktaran Stoltenberg, Rusya’nın saldırgan tavrı, terör tehdidi, Çin’in ortaya koyduğu sınamalara karşı NATO’nun müdafa planlamasının gelecek seneler için olanak ve kabiliyetlerdeki değişimi yönlendireceğini beyan etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.