Stres ve anksiyeteyle savaşmaya destek olan 10 yiyecek

25.08.2022
Stres ve anksiyeteyle savaşmaya destek olan 10 yiyecek


İnsanların bir çok her gün anksiyete ve uykusuzluk şeklinde durumlara yol açabilecek büyük oranda strese maruz kalıyor. Sadece, stresle savaşmaya destek olabilecek yiyecekler var…

Stres önleyici yiyecekler: Stres ve anksiyeteyle savaşmaya yardımcı olan 10 yiyecek

Stres, vücudun her gün almış olduğu hem fizyolojik hem de zihinsel sayısız uyaranlara uyumunu kolaylaştırabilen psikofiziksel bir durumdur ve devamlı negatif bir durum değildir.

Uygun oranda stres mesela, bir sınavdan ilkin konsantrasyona yada bir iş mülakatında yararlı enerji enerjiye destek verir. Bu durumlar pozitif stres yada  östres olarak adlandırılır.

Sadece, stresli durum uzun süre sürdüğünde ve buna yol açan durumla başa çıkma kabiliyeti azaldığında durum olumsuza döner. Bu durumlarda, hücrelere ve dokulara zarar vererek aşırı yüklenmeye yol açan negatif stres ortaya çıkar.

Sıhhatli bir rejim stresle savaşmamıza destek olabilir. Anksiyete, uykusuzluk ve ruh hali üstünde pozitif yönde tesiri olan yiyecekler vardır. Bu gıdalar, sinir sistemi üstünde direkt yada dolaylı olarak tesir eden psikoaktif bir etkiye haiz olabilen bazı moleküller açısından zengindir.

Stres önleyici yiyecekler: Stres ve anksiyeteyle savaşmaya yardımcı olan 10 yiyecek #1

Yiyecekler stresi ve ruh halini etkisinde bırakır

Stres, vücudun görevlere, zorluklara yada yaşam vakalarına karşı verdiği ruhsal ve fizyolojik tepkidir. Stresli bir durumda hissettiğiniz duygu, kuvvetli bir zihinsel ve duygusal baskıyla karşı karşıya olmanız sebebiyle ortaya çıkar.

Yiyecekler, beyne duygusal durumu, kaygıyı ve uykusuzluğu iyileştirebilecek sinyaller gönderen habercilerin üretimini etkileyebilecek moleküller içerdikleri için stres ve ruh hali üstünde etkilidir.

Gıdalarda bulunan biyoaktif moleküller, bı hormonların üretimine tesir eder:

– İyi ruh hali hormonu olarak da malum serotonin,

– Zevk ve ödül mekanizmasıyla ilişkili hormon dopamin,

– Uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen hormon olan melatonin,

– İyi olma hissini belirleyebilen endorfinler,

– Stres hormonu olarak malum kortizol.

Gıdalarda bulunan ve stresle mücadeleye destek olan moleküller içinde genel olarak triptofan, omega 3, B vitaminleri, C vitamini ve oldukca sayıda mineral bulunur.

Stres önleyici yiyecekler: Stres ve anksiyeteyle savaşmaya yardımcı olan 10 yiyecek #2

Stres ve anksiyeteye karşı 15 yiyecek

Stres devamlı önlenemeyen bir durumdur, sadece stresi daha etkili bir halde yönetmeye çalışmak için izlenebilecek birkaç ipucu vardır. Bunların içinde en önemlilerinden biri sıhhatli bir rejimdir.

İşte rejime dahil edilmesi ihtiyaç duyulan stres önleyici 10 yiyecek.

1. Bitter çikolata

Bitter çikolata, vücudun üretemediği sadece besin yöntemiyle alınması ihtiyaç duyulan temel bir amino asit olan triptofan ihtiva eder. Bitter çikolata ihtiva ettiği triptofan ile serotonin üretimini uyararak ruh halini iyileştirebilir. Triptofan açısından varlıklı öteki besinler ise fıstık, badem, fındık, çam fıstığı ve antep fıstığıdır.

2. Antep fıstığı

Antep fıstığı, vücut tarafınca üretilen bir hormon olan melatonin sentezini iyileştirmede etkili görünen suda çözünen bir vitamin olan B6 vitamini açısından zengindir. Uykunun ve uyku-uyanıklık döngüsünün düzenlenmesine destek verir. B6 vitamini içeren öteki gıdalar et, balık, kepekli tahıllar, yumurta, süt ve peynirdir.

3. Ispanak

Ispanak, folik asit açısından en varlıklı sebzelerden biridir ve duygudurum sorunlarını, anksiyeteyi ve depresyonu iyileştirebilir. Folik asit ek olarak, bilişsel ve motor becerilerin azalmasıyla ilişkili iki durum olan iltihaplanma ve oksidatif stresi azaltmada da faydalıdır. Brokoli, kuşkonmaz, çilek ve kivi de iyi folik asit deposudur.

4. Somon

Somon, muhteviyatında bulunan omega 3 yağ asitleri yardımıyla irin önleyici etkilere haizdir. Omega 3 depresyon ve patolojik anksiyetede hastalarda ruh halini iyileştirir. Sardalya, ton balığı, uskumru, ceviz ve keten tohumu da omega 3 açısından zengindir.

Bu yağlı balıklar ek olarak iyi oranda D vitamini ihtiva eder. Bu vitamin kortizolün (stres hormonu) salgılanmasını azaltarak rahatlatıcı bir tesir sağlar. D vitamini yumurta ve peynirlerde de bulunur ve güneşlenme yöntemiyle vücut tarafınca da üretilir.

5. Yoğurt

Yoğurt, bağırsak florasının iyileşmesini elde eden ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştiren bir besindir. Beyin ve bağırsak sağlığı yakından ilişkilidir, araştırmalar yoğurttaki probiyotiklerin ruh halini iyileştirerek anksiyete, depresyon ve stresi azalttığını göstermektedir.

6. Muz

Muz uyku sağlığını iyileştiren gıdalardan biridir. İçeriğinde uyku-uyanıklık ritmini düzenlemede mühim rol oynayan bir molekül olan melatonin bulunur. Akşamları bir muz yiyecek daha iyi uyumanıza destek olabilir. Melatonin içeren öteki besinler elma, kiraz, portakal ve cevizdir.

7. Biber

Biber, C vitamini açısından en varlıklı besinler arasındadır. Pişmemiş olarak yenirse tek bir porsiyon günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilir. C vitamini önemlidir şu sebeple dopamini serotonine dönüştürür ve bunun sonucunda kendinizi daha rahat, odaklanmış ve gerginlikten arınmış hissedersiniz.

8. Hindi

Demir eksikliği en yaygın sıhhat problemlerinden biridir ve bitkinlik, sinirlilik ve konsantrasyon eksikliğinin ana nedenidir. Hindi eti, iyi oranda kolayca emilen demir sağlamış olduğu için sıhhatli ve dengeli bir rejime dahil edilmesi ihtiyaç duyulan yiyeceklerden biridir. Demir, tüm hücrelere oksijen taşıyan hemoglobinin temel bir bileşenidir.

9. Badem

Bademlerin magnezyum açısından oldukca zengindir. Magnezyum, uyku standardını destekleyen iyi bir ruh hali hormonu olan serotonin üretiminde, ruh halinin tekrardan dengelenmesinde ve beyin fonksiyonlarının güçlendirilmesinde temel bir rol oynar.

10. Tam buğday unu

Tam buğday unu, iyi bir krom içeriğine haiz birkaç besin arasındadır. Krom, yiyeceklerde oldukca azca oranda bulunan sadece ruh halinin düzenlenmesinde mühim rol oynayan bir mineraldir. Krom minerali, duyguları ve ruh halini düzenleyerek serotonin ve melatonin üretimine tesir eder.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.