Strese karşı destek olan naturel sakinleştiriciler

21.10.2022
Strese karşı destek olan naturel sakinleştiriciler


En etkili stres önleyici olmalarının yanı sıra zihinsel dengeyi ve dinlendirici uykuyu destekleyen naturel sakinleştiricileri deneyerek stresi günlük yaşamınızda en aza indirebilirsiniz…

Strese karşı yardımcı olan doğal sakinleştiriciler

Devamlı olarak negatif düşünceler, belirsiz bir sonucu olan yada potansiyel olarak fena olan durumlar üstünde durulduğunda gerginlik kendisini gösterir. Büyük mesuliyet içeren yeni bir duruma da gerginlik eşlik edebilir. Sinirlilik ve gerginlik bilişsel bir durumdur, şu demek oluyor ki zihinde oluşur. Ek olarak anksiyete yada stresten de kaynaklanabilir.

Anksiyete durumunda, devamlı endişelenir, bir şeyden korkar, gerilmiş ve sinirli oluruz. Belirli sınırlar içinde, bu algılanan yada gerçek bir tehlikeye karşı düzgüsel bir tepkidir. Uzun soluklu, kalıcı stresten kaynaklanabilir, sadece çoğu zaman yanlış alarmlardan dan doğar, şu demek oluyor ki korku için belirgin bir niçin yoktur.

Stres, çeşitli uyaranların tesiri altında insan vücudunda meydana gelen tepkidir. Bir hayatta kalma mekanizması olarak oldukça mühim bir durumdur. Çekince durumunda, beyin stres hormonları üretmeye adım atar, böylece cenk ya da kaç için vücut hazırlanabilir.

Stresin de anksiyete şeklinde iki yüzü vardır: Kısa sürerse yararlı bile olabilir, sadece daha uzun solukta ve daha büyük seviyede vücudu hasta eder.

Strese karşı yardımcı olan doğal sakinleştiriciler #1

Stres altında vücutta neler olur?

Stres, artan kortizol, adrenalin ve norepinefrin üretimi ile ilişkilidir ve bu hormonlar “cenk ya da kaç” tepkisini harekete geçirir. Mesela, kortizol kan şekerini yükseltir, beynin glikoz kullanımını arttırır ve doku iyileştirici maddelerin seviyelerini arttırır. Adrenalin, kalp atış hızını ve tansiyonu yükseltir ve vücudun enerji rezervlerini harekete geçirir.

Strese karşı yardımcı olan doğal sakinleştiriciler #2

Strese ne sebep olur?

Strese yol açan bir uyarana stresör denir. Finans, aile, ilişki, iş, sıhhat sorunları, travmatik vakalar ve ölümler en yaygın stres kaynaklarıdır.

Üç tür stres etkeni vardır:

– Rutin stres, mesela çocuk bakımı, finansal sorumluluklar

– Ani, yıkıcı değişimler, mesela aile yası, hastalık, iş kaybı

– Travmatik stres, mesela ciddi kaza, çevre felaketi, cenk

Üç ana stres türü vardır.

Akut stres

Kısa süreli strestir. Mesela evlilik anlaşmazlığı, proje yetiştirme tarihleri vb. Bununla beraber pozitif yönde bir tecrübe olabilir, mesela lunaparkta hız treni yolculuğu.

Epizodik stres

Akut stresli durumlar birbirini takip ettiğinde ortaya çıkar. Aşırı sorumlulukya bulunma eğiliminde olan kişilerde yaygındır.

Kronik stres

Anksiyeteye, fizyolojik semptomlara ve ciddi sıhhat problemlerine neden olabilen uzun soluklu strestir. Mesela mutsuz ilişki, iş stresi ve kronik hastalık kronik strese neden olur.

Strese karşı yardımcı olan doğal sakinleştiriciler #3

Kronik stresin neticeleri

Devamlı stres, hayatınızın kontrolünün haricinde olduğunuzu hissetmenize niçin olur. Minik şeyler üstünde bile giderek daha çok çatışmaya girersiniz. Stres neredeyse sizi nüzul eder, günlerinizi ve gecelerinizi perişan eder. Devamlı gerilmiş olmuş olursunuz, rahat edemezsiniz ve bu yüzden kendinize daha çok yüklenirsiniz.

Stres yalnız daha çok stres yaratır, bu da devamlı derinleşen, aşağı doğru bir stres sarmalına niçin olur. Bundan zorlukla, sadece farkındalık ve etken eylemle çıkabilirsiniz.

Kronik stresin ruhsal neticeleri içinde ise kızgınlık, sinirlilik, üzüntü, korku, depresyon, kaygı, terk edilmişlik hissi, yalıtım hissi, sigara, alkol ve uyuşturucu şeklinde bağımlılıklar bulunur.

Strese karşı yardımcı olan doğal sakinleştiriciler #4

Stresin niçin olabileceği hastalıklar

Fazlaca fazla strese işaret eden emareler bitkinlik, halsizlik, süratli kalp atışı, terleme, konsantrasyon bozuklukları, unutkanlık, doymak bilmez iştah, iştahsızlık, uyku bozuklukları ve cinsel istekte azalmadır.

Stres, bu hastalıklara da niçin olabilir:

Kalp hastalığı: Stres, kalp atış hızını ve tansiyonu yükseltir, kan damarlarında iltihaplanmaya niçin olabilir, kalp krizi ve nüzul riskini artırır.

Aşırı kiloluluk: Stres, sağlıksız beslenmeye ve artan kortizol seviyeleri sebebiyle artan yağ depolamasına neden olur.

Diyabet: Stres hormonları kan şekerini yükselterek diyabet riskini artırır.

Astım: Araştırmalara nazaran stres, astım ve akciğer hastalıklarının semptomlarını şiddetlendirebilir ve hatta astım gelişimine niçin olabilir.

Baş ağrısı: Stres, baş ağrısı ve migrenlerin en yaygın tetikleyicilerinden biridir.

Sindirim sistemi hastalıkları: Stres ek olarak kusma, ishal, kabızlık, mide ekşimesi ve asit reflüsüne niçin olabilir.

Akne: Kortizol iltihaba, artan yağ üretimine ve dolayısıyla akneye niçin olabilir.

Hormonal bozukluklar: Hanımlarda yüksek kortizol seviyeleri düzensiz döngülere, ağrılı ve değişken dönemlere, PMS semptomlarına niçin olabilir ve erkeklerde testosteron üretimini etkileyebilir.

Strese karşı yardımcı olan doğal sakinleştiriciler #5

Stresle başa çıkmanın naturel yolları

Kronik stresin yıkıcı etkileriyle alkol ve sigara şeklinde zararı olan maddelerle savaşım edilmemelidir. Naturel yöntemlerle stresi oldukça etkili bir halde uzaklaştırabilir ve düzgüsel bir ruh halini koruyabilirsiniz.

Yaşam tarzınızı ve strese karşı tutumunuzu değiştirin

– Şimdiyi yaşayın. Geçmiş yada gelecek yerine, yalnız ana odaklanın, zihninizde, bedeninizde ve dış dünyada neler olup bittiğini gözlemleyin.

– Stresle ilişkinizi değiştirin. Bunu bir tehdit, bir meydan okuma olarak düşünmeyin.

– Ehemmiyet sırasına nazaran bir yapılacaklar sıralaması yapın ve çözülen görevlerin üstünü çizin.

– Ggünde minimum 1 saatinizi hobinize ayırın.

– Hayır demeye cesaret edin. Her extra vazife yada iyilik için başınızı sallamayın.

– Gereksiz uyaranları hayatınızdan çıkarın. Mesela rahatsız edici TV kanalları ve müziklerden uzak durun.

Anti-stres rejimi uygulayın

En iyi stres önleyici yiyecekler:

– Somon, uskumru, sardalya. ton balığı şeklinde deniz balıkları ve yağlı tohumlar beyin işlevini destekleyen ve iltihabı azaltan omega 3 yağ asitleri ihtiva eder.

– Kuryemişler sinir sistemini destekleyen B vitaminleri ve magnezyum sağlar.

– Turunçgiller kortizol seviyelerini azaltan bir C vitamini deposudur.

– Ispanak, roka, kıvırcık ve lahana şeklinde yeşil yapraklı sebzeler mutluluk hormonlarının üretimine destek olan folat kaynaklarıdır.

– Yoğurt, kefir, lahana turşusu şeklinde fermente gıdalar ruh halini iyileştiren probiyotik kaynaklarıdır.

Gevşeyin ve sıhhatli uyku ile stres atın

Gevşeme, zihinsel dengeye mühim seviyede katkıda bulunan fizyolojik, zihinsel ve ruhsal rahatlama anlamına gelir. Bu, gerginliği kıran herhangi bir şey olabilir.

Nefes egzersizleri rahatlamak için süper kolay bir tekniktir:

1. 4’e kadar sayarak burnunuzdan nefes alın.

2. 4’e kadar sayana kadar nefesinizi tutun.

3. 4’e kadar sayana kadar ağzınızdan yavaşça nefes verin.

4. İlk üç adımı minimum 5 dakika süresince tekrarlayın.

Doğru oranda ve kalitede uykunun önemi oldukça büyüktür. Bir uyku rutini oluşturursanız oldukça destek sağlar, hep aynı saatte yatıp aynı saatte kalkarsınız. Sakin, dinlendirici bir uyku için nefes egzersizleri yapabilir, nebat çayı içebilir, şifalı bitkileri alabilirsiniz.

Egzersiz stresi azaltmanın en iyi yollarından biridir

Egzersiz sonucunda adrenalin ve kortizol seviyesi düşer, ruh halini iyileştiren endorfin hormonlarının seviyesi yükselir. Egzersizi hafalık rutininizin bir parçası haline getirin ve hoşunuza giden bir egzersiz seçin. Hafada minimum 150-300 dakika orta yoğunlukta egzersiz (örn. tempolu yürüyüş, yüzme) yada 75-150 dakika yüksek yoğunlukta egzersiz (örn. koşma, bisiklete binme) önerilir.

Strese karşı yardımcı olan doğal sakinleştiriciler #6

Strese karşı bitkilerle savaşım edin

Çeşitli bitkiler vücudun strese karşı genel direncini arttırır. Stresin üstesinden gelmeye destek olan naturel sakinleştiriciler kortizol seviyelerini düşürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücudun naturel dengesini destek sunar.

En popüler naturel stres önleyicileri şunlardır:

– Ashwagandha duygusal dengeyi ve uygun enerji seviyelerini korumaya destek sağlar.

– Gül kökü zihinsel işlevlerin iyileştirilmesine katkıda bulunur.

– Ginseng’in etken bileşenleri, fizyolojik ve zihinsel performansın, hafızanın iyileştirilmesine ve yorgunluğun azaltılmasına katkıda bulunur.

– Limon otu, rahatlama için en popüler bitkilerden biridir. Bununla beraber yatıştırıcı ve spazm önleyici bir etkiye haizdir. Çay olarak tüketilebilir, uçucu yağı buharlaştırılabilir yada banyo suyuna eklenebilir. İdrar söktürücü etkisinden dolayı yatmadan derhal ilkin içilmesi tavsiye edilmez.

– Sarı kantaron beyindeki serotonin seviyesini yükselterek ruh halini iyileştirir, sizi daha dengeli yapar ve uyku standardını artırır. Çalışmalarda, depresyonu antidepresan ilaçlara benzer şekilde azalttığı görülmüştür. Çay olarak ve gıda takviyesi olarak kullanılabilir.

– Kedi otu kaygıyı giderir, sakinleşmeye destek sağlar, uykuya dalmayı kolaylaştırır ve derin uykuda geçirilen süreyi artırır. Hoş olmayan kokusu ve tadı sebebiyle rejim takviyesi olarak tavsiye edilir.

– Şerbetçi otu, düzgüsel bir duygusal durumu ve zihinsel dengeyi koruyarak rahatlamaya katkıda bulunur. Gündüzleri ve akşamları sakinleştirici tesiri için tavsiye edilir.

– Papatya, etken bileşenleri ile sinir sisteminin muntazam çalışmasına katkıda bulunur, sakinleştirici bir etkiye haizdir ve ruh haline iyi gelir. Geceleri yatakta dönüyorsanız, dinlendirici uykuyu desteklemek için yatmadan ilkin bir bardak içebilirsiniz.

– Nane rahatlamaya destek sağlar, gerilim düşürücü ve spazm giderici etkiye haizdir. Bilhassa sinirlilik mide ve öteki sindirim şikayetlerine niçin oluyorsa faydalıdır. Çay yada uçucu yağ olarak kullanılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.