Yapay zeka, programlama sektöründe sınıfta kaldı!

09.08.2023
Yapay zeka, programlama sektöründe sınıfta kaldı!


Günümüzün en popüler teknolojisi olan yapay zeka, başarılarıyla olduğu şeklinde başarısızlıklarıyla da gündeme taşınmaya devam ediyor. Meydana gelen hususi bir araştırma, hızla gelişen değişen teknolojinin neredeyse yeterince doğru ve işlevsel bir halde çalışmadığını gözler önüne seriyor. İşte detaylar

Yapay zeka, programlama alanında sınıfta kaldı!

Purdue Üniversitesi tarafınca meydana gelen son araştırmaya nazaran, yapay zeka aracı ChatGPT’nin yazılım programlama sorularının yarısından fazlasını yanlış cevapladığı tespit edildi. Yalnızca yüzde kırk sekizlik bir başarı oranına haiz olan hızla gelişen değişen teknolojinin programlama sektöründeki kullanımının gözden geçirilmesi gerektiği açıklandı.

yapay zeka

Araştırmacı ekibin yürüttüğü araştırma kapsamında, ChatGPT’ye toplamda 517 popüler Stack Overflow sorusu soruldu ve sonuçlar bir düzine gönüllü geliştiriciyle birlikte değerlendirildi. Şaşırtıcı bir halde, ChatGPT soruların yalnız yüzde kırk sekizini doğru yanıtlayabildi ve yanıtların yüzde yetmiş yedisi “aşırı uzun” olarak nitelendirildi.

Hipnotize olmuş ChatGPT sizi dolandırabilir!

Hipnotize olmuş ChatGPT sizi dolandırabilir!

Hipnotize edilmiş ChatGPT ve Google Bard oldukça tehlikeli önerilerde bulunuyor. Hatta kötü amaçlı kod bile yazıyor.

Iştirakçilerin çoğunlukla sordukları sorular neticesinde almış olduğu cevapları kullanmayı tercih ettikleri kaydedildi. Yeterince doğru ve işlevsel olmasa dahi cevapların projelerde kullanıyor olmasında, yapay zekanın ‘politik’ yaklaşımının ve kendini etkili bir halde ifade ediyor olmasının etkili olduğu aktarıldı.

Bu durum, büyük projelerde orta ve uzun solukta birçok soruna sebep olduğundan başta Apple, Google ve Meta dahil olmak suretiyle birçok dev teknoloji şirketi; geliştiricilerinin çalışmalarında yapay zeka kullanmalarını tamamıyla yasakladı.

Peki, sizler mevzuyla ilgili olarak neler düşünüyorsunuz? Sizce de ChatGPT, programlama alanında kendisinden beklenen performansı karşılamıyor mu? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.