Süt tüketimi kolesterolü artırmıyor

10.09.2022
Süt tüketimi kolesterolü artırmıyor


Ortalama 2 milyon kişinin verilerinin çözümleme edilmiş olduğu yeni bir çalışmada, tertipli olarak süt tüketiminin kolesterol seviyelerini artırmadığı görüldü.

Süt tüketimi kolesterolü artırmıyor

Tertipli süt tüketimi ile kolesterol seviyelerindeki artış içinde hiçbir bağlantının olmadığı ortaya çıktı. İngiltere merkezli Reading Üniversitesi tarafınca 1,9 milyondan fazla insanla ilgili verilerin analizine dayalı olarak yürütülen kapsamlı bir araştırma bu sonucu ortaya koydu.

Internasyonal Aşırı kiloluluk Dergisi’nde gösterilen çalışmada, daha yüksek süt alımı ile yüksek kolesterol içinde bir bağlantı olmadığı, askine daha düşük fena kolesterol seviyelerine haiz oldukları bulunmuş oldu. Süt tüketenlerin koroner kalp hastalığı riskinin mühim seviyede daha düşük (yüzde 14) olduğu da bulunmuş oldu.

Bu bulgular, kalp ve damar hastalıklarını önlemek için süt alımını azaltmanın lüzumlu olamayacağını göstermektedir.

Süt tüketimi kolesterolü artırmıyor #1

Süt tüketimi kolesterol ve aşırı kiloluluk ile bağlantılı değil

Reading Üniversitesi tarafınca yürütülen emek harcama, süt ve süt ürünleri ile diyabet yada aşırı kiloluluk şeklinde hastalıkların gelişimi yada kötüleşmesi içinde bağlantı olmadığını doğrulamaktadır.

Süt tüketenlerde kolesterol seviyesinin niçin daha düşük olduğu şu an için tam olarak bilinmese de süt ürünlerinde bulunan yağın kolesterol seviyelerini artırmadığı, aksine düşürmeye katkıda bulunabileceği biliniyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.