Suudi Arabistan hac kontenjanını bir milyona çıkardı

09.04.2022
Suudi Arabistan hac kontenjanını bir milyona çıkardıSuudi Arabistan, bu yıl hac ibadeti için ülke içinden ve dışından toplam bir milyon ziyaretçinin kabul edileceğini duyurdu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından meydana getirilen yazılı açıklamada, Kovid-19 salgını önlemleri gölgesinde gerçekleşecek hac mevsimine ilişkin kaide ve kontenjana dair bilgilere yer verildi.

Ziyaretçi kontenjanı bir milyona çıkarıldı

Suudi Arabistan hükûmetinin hem fazlaca sayıda Müslüman’ın hac ibadetini eda etmesini hem de salgına karşı sıhhat koşullara uyulmasını önemsediğine işaret edilen açıklamada, bu doğrultuda 2022 hac mevsiminde Suudi Arabistan’ın içinden ve dışından ziyaretçi kontenjanının bir milyona yükseltildiği açıklandı.

Ziyaretçilerin her ülkenin payına düşen sayıya bakılırsa belirleneceği aktarılan açıklamada, bu yıl hac için mukaddes topraklara kabul edilecek ziyaretçilerde 65 yaş altı olmasının yanı sıra Kovid-19 aşısının temel dozlarını yaptırmış olmaları şartı aranacağı ifade edildi.

Suudi Arabistan hac kontenjanını bir milyona çıkardı #1

PCR testi zorunluluğu

Açıklamada, hac ibadeti için Suudi Arabistan’a gezi eden her yolcunun son 72 saat içinde alınmış negatif PCR kontrol sonucunu ibraz edeceği aktarıldı.

Hac ve Umre Bakanlığı ek olarak hacı adaylarının mukaddes topraklarındaki ziyaretleri süresince Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlere riayet etmeleri uyarısında bulunmuş oldu.

Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını sebebiyle 2020 senesinde yalnız ülke içinden ve sınırı olan sayıda hacı adayını kabul etmişti. Geçen yıl da ülke içinden 60 bin kişiyi kabul eden Suudi Arabistan, yurt dışından kimsenin alınmayacağını duyurmuştu.

Suudi Arabistan hac kontenjanını bir milyona çıkardı #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.