Suudi Arabistan ve BAE veliaht prensleri Biden ile Ukrayna’yı konuşmayacak

09.03.2022
Suudi Arabistan ve BAE veliaht prensleri Biden ile Ukrayna’yı konuşmayacakBeyaz Saray’ın, Başkan Joe Biden ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri veliaht prensleri içinde telefon görüşmesi ayarlanmaya çalmış olduğu sadece bunun başarılamadığı iddia edildi.

Wall Street Journal gazetesinin üst düzey ABD’li ve Suudi yetkililere dayandırdığı habere nazaran, Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan içinde telefon görüşmesi ayarlamaya çalıştı.

Söz mevzusu görüşmelerde Biden’ın, prensler ile Ukrayna’ya internasyonal destek verilmesi ve dünyada artan benzin fiyatlarının denetim altına alınması mevzularını ele alması amaçlanıyordu.

GÖRÜŞME TALEBİNE YANIT ALAMADILAR

Sadece Beyaz Saray’ın görüşme taleplerine her iki ülkeden de pozitif cevap alınamadı.

WSJ’nin haberinde, Suudi Arabistan’ın son dönemde Biden yönetimi ile arasının fena olduğu, Suudi Arabistan’ın Biden yönetiminden Yemen’de daha fazlaca yardım, İran mevzusunda daha çok destek ve 2018’de katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı mevzusunda ABD’de Suudilere karşı oluşturulan davalara müdahiliyet istediği aktarıldı.

WSJ: Suudi Arabistan ve BAE veliaht prensleri Biden ile Ukrayna yı konuşmayacak #1

BIDEN İLE GÖRÜŞMEK İSTEMİYORLAR İDDİASI

Öte taraftan her iki veliaht prensin de Biden ile görüşmeyi reddettikten sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile telefonda görüştüğü anımsatıldı.

WSJ: Suudi Arabistan ve BAE veliaht prensleri Biden ile Ukrayna yı konuşmayacak #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.