Suudi prense bağlı EGDC, oyun şirketi SNK hisselerini aldı- SDN.Net

06.04.2022
Suudi prense bağlı EGDC, oyun şirketi SNK hisselerini aldı- SDN.Net


Japonya merkezli oyun şirketi SNK Corporation, Suudi veliaht prensin vakfına bağlı olan bir firmaya satıldı. Muhammed bin Salman Vakfı (MiSK Vakfı) tarafınca denetim edilen Electronic Gaming Development Company (EGDC), SNK’nın yüzde 96.18’ini satın aldığını deklare etti.

Metal Slug ve Fatal Fury benzer halde meşhur oyunlarıyla malum SNK Corporation, artık neredeyse tamamen Muhammed bin Salman Vakfı’na bağlı bir halde çalışacak. MiSK Vakfı’nın kontrolünde olan EGDC, oyun dünyasında gözle görülür şekilde büyümeye devam ediyor.

Oyun dünyasının merakla beklediği Unreal Engine 5 tanıtıldı!


Oyun dünyasının merakla beklediği Unreal Engine 5 tanıtıldı!

Epic Games, son dönemde oyun dünyasının en oldukca konuşulan grafik motoru Unreal Engine 5, resmi olarak tanıttı.

Salman Vakfı’na bağlı EGDC, SNK Corporation’ı bünyesine kattı

Muhammed bin Salman Vakfı’na ilişkin olan Electronic Gaming Development Company’den SNK için acayip bir hamle geldi. Oyun stüdyosu SNK, web sayfasında paylaşmış olduğu son şirket raporuna gore, Suudi Arabistan tarafınca satın alınmış durumda.

Aslına bakarsak SNK ve MiSK Vakfı arasındaki iş birliği neredeyse iki yıl öncesine dayanıyor. EGDC, Kasım 2020’de yapmış olduğu bir duyuruda SNK’nın yüzde 33,3 hissesini satın aldığını söylemiş ve stratejik bir halde büyüyeceklerini açıklamıştı.

O dönemki stratejik gelişme beklentisi SNK’ya ilişkin hisselerin yüzde 51’ini satın alma şeklinde olacağı yönündeydi, yalnız MiSK Vakfı büyük satın alımı çoktan gerçekleştirmiş benzer halde görünüyor.

Muhammed bin Salman’a ilişkin olan vakıftan gelen açıklamada, bu yatırım yardımıyla Suudi gençlerin oyun dünyasında etken bir halde rol almasının önü açılmış olacağı dile getirildi.

Son zamanlarda Suudi Arabistan’ın oyun yaşamına yapmış olduğu yatırımlar dikkatlerden kaçmıyor. Daha ilkin Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF) hem Capcom hem de Nexon hisselerine ortak bulunduğunu biliyorduk. Ek olarak PIF; Activision Blizzard, EA ve Take-Two benzer halde firmalardan hisse almak için 3,3 milyar dolarlık yatırım fonu başlattı.

Peki ya siz Muhammed bin Salman’a ilişkin olan EGDC ve SNK Corporation arasındaki bu anlaşmayı iyi mi yorumluyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.