SWOT Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

02.07.2020
SWOT Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

SWOT Analizi nedir? Stratejik anlamda planlama aracı olarak bilinen SWOT analizi, şirketin genel analizini yapar. Swot analizi nasıl yapılır? Cevabı gayet basit; şirketlerin güçlü yönleri, zayıf yönleri, tehditleri ve fırsatları analiz edilir ve bunun sonucunda da bir rapor oluşturulur. Zaten SWOT kelimesindeki harflerin açılımı yukarıda bahsettiğimiz hususlardan oluşmaktadır.

Günümüzde artık rekabete dayalı iş ortamı oluşmuş durumda. Tabi, bu durumu yöneten müdürlerin işleri bir hayli zor. Burada en doğru karar verme mercihi şirketlerin yöneticileridir. Yöneticiler de en doğru kararı verebilmek için çeşitli araçlar ve analizlerden faydalanırlar. Bu analizlerden birisi de SWOT analizidir. Peki, SWOT analizi nedir? İşte detaylar…

SWOT fotoğrafı

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

SWOT analizi yapmak için ilk olarak SWOT’un açılımını belirtmekte fayda var. S harfi Strengths ( Güçlü yönler ), W harfi Weaknesses ( Zayıf yönler ), O harfi Opprtunities ( Fırsatlar ), T harfi Threats ( Tehtidler ) demektir. Bu kelimelerin anlamları vardır. Bu anlamlar birleşir ve analizi oluşturur.

Statejik anlamda analizler ve programlar şirketlerin gelişmesi için yapılır. SWOT analizi de bunlardan en bilinenidir. SWOT analizinde yukarıda kelimelerden hareket edilir;

  1. Bir şirketin güçlü yönü, iyi elemanları veya iyi yaptığı işerlerdir. Tabi, bunlar avantajdır.
  2. Zayıf yönleri ise şirketteki dezavantajlarıdır. Burada teknik ekipteki yetersizlikler ve piyasada diğer rakiplere göre yetersizlikler sıralanabilir.
  3. Tehtidler kavramı ise dışsal ve içsel olarak şirkete zarar verebilecek şeylerdir. Örneğin; rakiplerden sizlere gelebilecek tehtidler, müşterilerde görülen pazarlık güçleri, tedarikçi pazarlık güçleri ve para yeni giren firma veya insanların tehtidi olarak tanımlanabilir.
  4. Fırsatlar ise daha çok dış faktör yararlarına denilir. Örneğin, ekonomi anlamında atılmış reformlar ve sizler adına yapılan yeni düzenlemeler bir fırsat olarak tanımlabilir.

Başka Teknikler Yok Mudur?

SWOT analizi haricinde birçok analize göz atılabilir elbette. Fakat, piyasadaki analiz türlerinden en çok kullanılan ve en verimli sonucu veren genel olarak SWOT analizidir. Bu nedenden dolayı da alternatifleri de deneyebilirsiniz fakat SWOT analizini ihmal etmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.