Tarih ihracatı yıla süratli başladı

07.03.2022
Tarih ihracatı yıla süratli başladıBu senenin ilk 2 ayında 2021’in aynı dönemine bakılırsa ihracatı yüzde 27,8 artan ziraat sektörü, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-şubat dış satımını gerçekleştirmiş oldu.


Tarih ihracatı yıla hızlı başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine bakılırsa, Türkiye’nin ziraat sektörü, 5 milyar 351 milyon 378 bin dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-şubat ihracatına imza attı. Ek olarak ziraat bünyesindeki 6 sektörün dış satımı ocak-şubat döneminde zamanı zirveye ulaştı.

Türkiye’nin ihracatı Ocak-Şubat 2022’de, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 21,4 artarak 37 milyar 589 milyon 795 bin dolara çıktı. Bu senenin ilk 2 ayında 2021’in aynı dönemine bakılırsa ihracatı yüzde 27,8 artan ziraat sektörü, 5 milyar 351 milyon 378 bin dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-şubat dış satımını gerçekleştirmiş oldu.

Tarih ihracatı yıla hızlı başladı #1

TOPLAM İHRACATIN YÜZDE 15,5’İ TARIM

Ziraat sektörünün Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki oranı da yüzde 15,5 oldu.
Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, yaş meyve ve sebze, meyve sebze mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörleri de tarihinin en yüksek ocak-şubat ihracatını gerçekleştirmiş oldu.

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri 1 milyar 814 milyon 326 bin dolar, yaş meyve ve sebze 540 milyon 674 bin dolar, meyve sebze mamulleri 376 milyon 442 bin dolar, kuru meyve ve mamulleri 247 milyon 503 bin dolar, su ürünleri ve hayvansal mamuller 617 milyon 263 bin dolar, mobilya, kağıt ve orman ürünleri 1 milyar 181 milyon 467 bin dolarla bu zamanda üstün dereceli ihracata imza attı.
Söz mevzusu dönemde hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri yüzde 47, yaş meyve ve sebze sektörü yüzde 2,5, meyve sebze mamulleri yüzde 36,8, kuru meyve ve mamulleri yüzde 12,4, su ürünleri ve hayvansal mamulleri yüzde 45, mobilya kağıt ve orman ürünleri yüzde 26,7 ihracat artışı kaydetti.

Tarih ihracatı yıla hızlı başladı #2

İHRACAT REKORU KIRAN SEKTÖRLERDE IRAK ÖN PLANA ÇIKTI

Ziraat ihracatında üstün dereceli kıran sektörlere en fazla talep Irak’tan geldi. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, mobilya, kağıt ve orman ürünleri en fazla Irak’a, yaş meyve sebze mamulleri en fazla Rusya’ya, meyve sebze mamulleri en fazla ABD’ye, kuru meyve ve mamulleri sektörü de en fazla Almanya’ya dış satım yapmış oldu.

EN BÜYÜK TALEP RUSYA’DAN

Jeopolitik risklere rağmen meyve sebze mamulleri sektörüne en fazla talebin Rusya’dan gelmesi dikkati çekti.

Irak’a, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri 360 milyon 219 bin dolar, su ürünleri ve hayvansal mamuller 104 milyon 444 bin dolar, mobilya, kağıt ve orman ürünleri 140 milyon 199 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiş oldu.

Yaş meyve sebze mamulleri Rusya’ya 123 milyon 403 bin dolar, meyve sebze mamulleri ABD’ye 61 milyon 517 bin dolar, kuru meyve ve mamulleri sektörü de Almanya’ya 34 milyon 528 bin dolarlık dış satım yapmış oldu.

İSTANBUL ÖN PLANA ÇIKTI

İhracatta üstün dereceli kıran sektörlerde en fazla İstanbul’da etkinlik gösteren firmalar, dış satım gerçekleştirmiş oldu.

İstanbullu firmalar, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, mobilya, kağıt ve orman ürünleri, meyve sebze mamullerinde, Mersinli firmalar, yaş meyve sebze mamulleri sektöründe, İzmirli firmalar de kuru meyve ve mamulleri sektöründe ön plana çıktı.

“İHRACATIMIZ GEÇEN YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 52,7 ARTIŞ GÖSTERDİ”

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, dünyada yaşanmış olan olumsuzluklara karşın ihracatın artış göstermeyi sürdürdüğünü kaydetti.

İHBİR olarak şubatta geçen senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 26 artışla 255 milyon 841 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Okutur, “Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektör ihracatımız geçen senenin aynı ayına bakılırsa yüzde 52,7 artış gösterdi. Şubat ayı sektör ihracatımız 969 milyon dolar oldu.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.