Tarih verildi: Elektrikli otomobil tutarları yarı yarıya düşecek!

21.02.2022
Tarih verildi: Elektrikli otomobil tutarları yarı yarıya düşecek!


Elektrikli otomobil ve bataryaları üretmek artık fazlaca daha ucuz hale geldi. Bataryalı elektrikli otomobil tutarları son birkaç yılda dikkate kıymet bir halde düştü ve 2025 ile 2027 yılları aralığında benzinli yada dizel otomobillere yetişmesi ve hatta kısa bir süre sonrasında daha ucuz olması ümit ediliyor.

Elektriğe geçişi hızlandırmak için çeşitli araştırmalar icra eden New Automotive’e nazaran Birleşik Krallık’taki averaj bir sürücü, elektriğe geçiş yapmasıyla yakıt maliyetlerinden yılda 700 sterlin tutum edebilir. Fiyat düşüşü, ucuzlamaya hazır olan pillerdeki gelişmelerin yanı sıra daha oldukca EV üreten otomobil üreticilerinden kaynaklanıyor.

Lexus, yeni elektrikli spor otomobili ile heyecanlandırdı!


Lexus, yeni elektrikli spor otomobili ile heyecanlandırdı!

Premium otomobil markası Lexus, Electrified için görseller ve videolar yayınladı. Lüks araç, tasarımıyla dikkat çekmeyi başardı.

Elektrikli otomobil tutarları ne süre ucuzlayacak?

New Automotive analisti Ben Nelmes tarafınca verilen demeçte, iklim değişikliğine ilişkin internasyonal anlaşmalar, temiz ulaşıma küresel bir geçişin kapısını aralıyor. Artık otomobil endüstrisi, “platformlar” olarak malum mevcut tasarım yapılarını uygulamak yerine elektrikli araçları baştan aşağı tasarlayarak hem performansı hem de maliyeti iyileştiriyor.

Avrupalı hükümetler, üreticilerin daha oldukca EV satması için yeni hedefler belirledi ve bu, fiyatların daha da düşmesine destek olacak. 2019’da Birleşik Krallık hükümetinin EV’ler için vergi indirimleri teklif etmesinin arkasından birçok elektrikli otomobil, ticari filolar -taksi, araç kiralama şirketleri yada şirket araçlarına haiz olanlar- tarafınca satın alındı.

Bu firmalar, elektrikli araçları iki ila üç yıl sonrasında satma eğiliminde oldukları için EV’ler ikinci el piyasasına girmeye başlayabilir. Ek olarak İngiltereli şoförlerin ikinci el otomobil almayı fazlaca sevilmiş olduğu de aşikar: Geçen yıl averaj 7,5 milyon kullanılmış otomobil, iki milyon tane ise sıfır araç el değiştirdi.

Yalnız enerji krizinin EV’leri şarj etmeyi daha pahalı hale getireceği düşünülüyor. Nelmes ise elektrik fiyatlarının gaz krizinden etkilenmiş olmasına rağmen, benzinden fazlaca daha ucuz olmasının bir fırsat olduğuna inanıyor.

Elektrikli otomobil tutarları ile ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.