Tarihe Yön Veren 4 İnovasyon

13.05.2020
Tarihe Yön Veren 4 İnovasyon

Toplumların ilerleme sağlamasındaki en büyük etken inovasyondur. Bundan dolayı da tarih analiz edilirken inovasyonun anlamı iyice kavranmalıdır. Tarih boyunca tarih üzerinde etkili olmuş inovasyonlara geçmeden önce inovasyon nedir? Sorusunun cevabını verelim;

İnovasyon kavramı son yıllarda karşımıza sıkça çıkmaya başladı. Tarih boyunca insanlığın gelişiminde sürekli etkili olan inovasyon, çeşitli riskleri ele alarak yeniliğin üretilmesi ve  yayılması faaliyetidir. İnovasyonun temel amacı bir adım ileri gitmektir. Bundan dolayı da tarih boyunca olan inovasyonlara baktığımızda sürekli yeni bir gelişime sebep olduklarını da görüyoruz.

Dünyayı Değiştiren İnovasyonlar

Dersler birçok icat hakkında bilgiler edindiniz. Bu icatlar hakkında size bilgiler verilirken, inovasyon olduğundan bahsedilmedi. Ayrıca, tarihsel bağlamda da analizler yapılmadı. Biz, bu eksiği bu yazımızda tamamlayacağız. İşte, işleyeceğimiz tarihteki inovasyonlar;

  • Buhar Motoru
  • Antibiyotik
  • Elektrik
  • Matbaa

Buhar Motoru İnovasyonu

Jamess Watt tarafından patenti alınan buhar motu, ilk olarak 1698’li yıllarda görülmektedir. Buharla çalışan su pompasının gelişiminden dolayı şu an uçak, tren ve araba gibi ulaşım araçlarına sahibiz. Gördüğünüz üzere dönemin basit bir icadı şuanın en temel ihtiyacının kaynağı olmuş

Antibiyotik İnovasyonu

Alexander Flemin tarafından ilk olarak 1928 yılında penisilinin keşfedilmesi ile  birlikte ortaya çıkan antibiyotikler, tıp alanında devrim niteliğinde bir inovasyon olarak tarihe geçti. İnsan bedenin eskiye nazaran daha bağışıklıklı olmasını antibiyotiklere  borçluyuz.

Elektrik İnovasyonu

Her ne kadar Thomas Edison’un icat ettiği bilinse de elektriğin asıl icadı Nikola Tesla’ya aittir. 1800’lü yıllarda keşfedilen elektriğin günümüzdeki önemi yadsınamaz nitelikte.

Matbaa İnovasyonu

Her ne kadar basit bir icat gibi görünse de şuanki iletişim ağının asıl kaynağı matbaadır. 1440 yılında Gutenber tarafından icat edilen baskı makinası, birçok süreçte toplumun bilinçlenmesini sağlamıştır. Bu yüzden dolayı da büyük krizleri önleme özelliği ile en büyük inovasyonlardan.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.