Tarihte ilk kere polisler NFT’ye el koydu! İşte sebebi

14.02.2022
Tarihte ilk kere polisler NFT’ye el koydu! İşte sebebi


Birleşik Krallık vergi dairesi, sahte olduğu iddia edilen 250 firmanın de dahil olduğu şüpheli NFT vergi dolandırıcılığı soruşturmasının bir parçası olarak üç değiştirilemez token’e (NFT) el koydu. HM Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC), üç kişinin 1.4 milyon sterlinlik dolandırıcılık girişimi şüphesiyle tutuklandığını ve Birleşik Krallık kolluk kuvvetinin tarihte ilk kere NFT ele geçirdiğini söylemiş oldu.

NFT’ler, dijital dünyada alınıp satılabilen, bir tek kendilerine ilişik somut bir biçimi olmayan varlıklardır. 2014 senesinde ortaya çıkan dijital tokenler, sanal yada fizyolojik varlıklar için iyelik sertifikaları olarak düşünülebilir. NFT’lerin benzersiz bir dijital imzası vardır, böylece geleneksel para birimi yada Bitcoin şeklinde kripto para birimi kullanılarak alınıp satılabilirler.

Sahte NFT satışlarından bıkan platformdan kullanıcıları kızdıran önlem!


Feyk NFT satışlarından bıkan platformdan kullanıcıları kızdıran önlem!

Meşhur NFT platformlarından Cent, sahte NFT satışlarının önüne geçebilmek için platformdaki tüm NFT alım satımlarını durdurdu.

NFT vergi dolandırıcılığı: 1.4 milyon sterlin kaçırıldı

Bitcoin’in para birimlerine dijital bir cevap olarak görüldüğü teknoloji pazarında, NFT’ler ise koleksiyonlara dijital cevap olarak lanse edildi. Bir tek birçok şüpheli yatırımcı ve şirket, patlamayı bekleyen bir balon olduklarından korkuyor.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/01/NFT-nedir-ve-nasil-yapilir.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

NFT’lerle ilgili düzenlemelerin ve diğeri korumaların olmaması, tutarları çoğaltmak için kendi kendine satışlar ve sahte yada intihal edilmiş tokenler dahil olmak suretiyle dolandırıcılık ile ilgili önemli sorunlara yol açıyor.

HMRC, 1,4 milyon sterlinlik dolandırıcılık davasındaki şüphelilerin sahte ve çalıntı kimlikler, yanlış adresler, ön ödemeli kayıtlı olmayan cep telefonları, Sanal Hususi Ağlar (VPN’ler), sahte faturalar ve öykünmek dahil olmak suretiyle kimliklerini gizlemeye çalışmak ve meşru ticari faaliyetlerde bulunmak için “gelişmiş yöntemler” kullandıklarını iddia etti.

Ekonomik suçlar müdür yardımcısı Nick Sharp, bir NFT’nin ele geçirilmesinin, kripto varlıklarını para gizlemek için kullanabileceğini düşünen tamamımız için bir uyarı durumunda bulunduğunu söylemiş oldu: “Suçluların ve kaçakçıların varlıklarını gizlemek için iyi mi göründüklerine ayak uydurmak için sürekli olarak yeni teknolojiye uyum sağlıyoruz.”

NFT vergi dolandırıcılığıyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.