Ziraat ve Orman Bakanı Kirişci duyurdu… “Yeni uygulama başlatacağız”

04.05.2022
Ziraat ve Orman Bakanı Kirişci duyurdu… “Yeni uygulama başlatacağız”


Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, azotlu gübrelerin naturel gazdan elde edilmiş temel girdileri bulunduğunu belirterek, “Naturel gaz da bizde yok. İnşallah 2023’te Karadeniz’deki naturel gazımızda buna da başlayacağız. O vakit Samsun ve Karadeniz bölgesinde 1-2 yerde kuracağımız tesislerle kendi gübremizi de artık üretiyor olacağız.” dedi.

BAYRAMLAŞMA PROGRAMI İÇİN BOLU’YU ZİYARET ETTİ

Bayramlaşma programı kapsamında kente gelen Kirişci, Bolu Valisi Ahmet Umut’i ziyaret ederek Ramazan Bayramı’nı kutlama etti. Emek harcamalar hakkında data aldıktan sonrasında AK Parti İl Başkanlığına geçen Kirişci, partililerle bayramlaştı.

Kirişci, ondan sonra beraberindeki heyetle 30 Nisan’da 3 ev, ahır, samanlık ve ardiyenin kül olduğu yangında 19 küçükbaş hayvanın da telef olduğu Mudurnu ilçesindeki Sürmeli köyünü ziyaret etti.

Burada köy sakinleriyle bayramlaşan Kirişci, evleri yanan vatandaşlara “geçmiş olsun” dileğinde bulunmuş oldu. Ailelerin taleplerini dinleyen Kirişci, lüzumlu çalışmaların yapılması için yetkililere yönerge verdi.

Kirişci, ziyaretin peşinden AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, yangında can kaybı yaşanmamasının en büyük tesellileri bulunduğunu belirterek, “Bunların hepsi bir halde telafi edilecek, yerine konulacak. Konutlar mevzusunda devlet olarak destek olacağız. Öteki taraftan 19 küçükbaş hayvan mevzusunda da gene destek olacağız.” dedi.

55

Çiftçilerin yangın, sel, dolu şeklinde afetlerde mağdur olmaması adına 2005 senesinde hayata geçirilen Ziraat Sigortaları Havuzu’ndan (TARSİM) geçen yıl 2,8 milyar lira zarar ödemesi yapıldığını vurgulayan Kirişci, çiftçilerin bu mevzuya dikkat etmeleri icap ettiğini kaydetti.

“KENDİ GÜBREMİZİ DE ARTIK ÜRETİYOR OLACAĞIZ”

Kirişci, çiftçilerin akaryakıt ve gübre fiyatlarının yüksekliği mevzusundaki şikayetlerine de değinerek, “Akaryakıt bizde üretilen bir şey değil, bunu ithal ediyoruz malum. Gübre ki azotlu gübreler naturel gazdan elde edilmiş, bizim temel girdilerimiz. Naturel gaz da bizde yok. İnşallah 2023’te Karadeniz’deki naturel gazımızda buna da başlayacağız. O vakit Samsun ve Karadeniz bölgesinde 1-2 yerde kuracağımız tesislerle kendi gübremizi de artık üretiyor olacağız.” diye konuştu.

Tarımsal desteklerle ilgili meydana getirilen çalışmalara ilişkin data de veren Bakan Kirişci, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İnşallah gelecek günlerde bunu kamuoyumuzla paylaşacağız. O da hem desteklerimizde sadeleştirmeye gideceğiz hem de temel girdiler, doğrusu mazot, gübre, tohum ve ilaç mevzusunda üreticimizin gün evvelinden elini kolaylaştıracak, onun bu tarz şeyleri dert etmemesini sağlayacak yeni uygulama başlatacağız. 2023 ürünlerini inşallah bu yeni sistem yardımıyla çiftçiler olarak yalnız biz üreteceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki hükümetimiz, devletimiz bu tarz şeyleri destekliyor olacak.”

Bakan Kirişçi, kırsal bölgelerin tekrardan göç alması ve tarımsal üretimin artırılması için çeşitli projeler geliştirdiklerini belirterek, “Bizim derdimiz, kırsaldan kente göç etmiş bir Türkiye’den, kentlerden tekrardan kırsala dönen bir Türkiye. Kırsalı kalkındırmadan, kırsalda bu düzeni sağlamadan kentlerin de rahatlık içinde yaşaması söz mevzusu değil. Şu anki yaş averajı 54-55’lere geldi fakat gençlerimizi buraya getirmek için çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

METRUK KÖY OKULLARI HALK EĞİTİM MERKEZİ OLURSA TARIMLA İLGİLİ EĞİTİM FAALİYETİ YÜRÜTÜLECEK

Türkiye’de taşımalı eğitim sebebiyle kullanılmayan 4 bin köy okulu bulunduğunu aktaran Kirişci, bu okullarla ilgili Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in emek harcama başlattığını duyurdu.

56

Kirişci, köy okullarıyla ilgili hazırladıkları projelere ilişkin gelecek haftalarda duyuru yapacaklarını belirterek, şu detayları paylaştı:

“Özelikle köy okullarından taşımalı eğitimden dolayı kapanan, metruk kalan bölgeler var. Bunlarla ilgili emek harcama yürütülse iyi olur dedik. Bunun lansmanını da Sayın Cumhurbaşkanımız meydana getirecek. Kullanılmayan 4 bin köy okulu olabiliyorsa kreş, anasınıfı, gene olabiliyorsa bir halk eğitim merkezi… Ikimiz de bu halk eğitim merkezinde tarımla ilgili eğitim faaliyetlerini yürüteceğiz bakanlık olarak. Kısaca örnek olarak kişilere diyeceğiz ki, ‘Mantar yetiştirin, kiraz yetiştiriciliğini geliştirelim.’ Bölgede ne var ise bu sebeple vatandaşa ‘buraya gel’ demek yetmiyor. Bunların hepsi bir eğitim sürecinden geçirilerek oldukça kolaylıkla yapılabilir. O vakit tam bizim arzuladığımız, doğrusu bu 4 bin okul meselesinde de halk eğitim merkezi ve buralarda tarımla, kırsal kalkınmayla ilgili eğitim faaliyetleri yürütülürse Tanrı’ın izniyle bizim gençlerimiz tekrardan kırsala döner. Dünyanın gelişmiş vatanlarında varlıklı kırsalda, yoksul şehir merkezinde yaşar. Fakat bu ülkede tam tersi. İnşallah bunu yine tersine çevireceğiz.”

Izahat sonrası yangın bölgesinde araştırmalarda bulunan Kirişci’ye, Vali Ahmet Umut, Ziraat ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, AK Parti Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü, Ziraat ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk ve daire amirleri birlikte rol aldı. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu! Bakan Yardımcısı açıkladıUmut Özdağ hakkında kabahat duyurusu! Bakan Yardımcısı deklare etti
İstanbul’da dehşet anları! ‘Anne sırtımdan vuruldum, sakin ol!’İstanbul’da dehşet anları! ‘Anne sırtımdan vuruldum, sakin ol!’
Hangi isim en çok oyu alıyor? İşte yanıtıHangi isim en oldukça oyu alıyor? İşte yanıtıYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.