Tartışmalar kızışırken CHP’den flaş ‘aday’ açıklaması: ‘Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanını açıklayacaklar’

11.04.2022
Tartışmalar kızışırken CHP’den flaş ‘aday’ açıklaması: ‘Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanını açıklayacaklar’


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı uzun süredir siyasetin gündeminde yerini koruyor. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı talibi için sık sık çeşitli adlar ortaya atılıyor. Son olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylığı gündeme geldi. Millet İttifakı’ndan adayın kim olacağıyla ilgili yeni bir izahat yapılmış oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak, ”Bizim için adayın adı değil adayın nitelikleri mühim. Vakti ulaştığında masanın etrafındaki 6 siyasal partinin genel başkanları, Türkiye’nin 13’üncü cumhurbaşkanı seçilecek adı açıklayacak” ifadelerini kullandı. Öztrak ek olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu arasındaki ‘Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’ tartışmasına da değindi.

thumbs_b_c_e7788d89a695b86dd5f99e893327d041

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı. Toplantının arkasından MYK gündemine ilişkin basın toplantısı düzenleyen CHP’li Öztrak, “Yurttaşlarımız ev fiyatlarına yetişemiyor. Karı koca çalışan bir aile için artık ev almak hayal oldu. Ankara’da 150 metrekarelik bir evin averaj fiyatı 1 yılda 384 bin liradan 832 bin liraya çıkmış. İstanbul’da aynı 150 metrekarelik ev, geçen yıl 740 bin liraymış. Bu yıl 1 milyon 921 bin liraya çıkmış. Bunlar averaj fiyatlar. Semtine ve evin yaşına bakılırsa bu rakamlar 3-4 kat daha da artıyor. Ülkemizi başka ülkelerin vatandaşlarına peşkeş çektiler. Orta sınıfı bitirdiler. Birliğimiz beraberliğimizi her gün birazcık daha zayıflattılar” diye konuştu.

“HER TÜRLÜ TAVİZİ VEREN BİR YÖNETİM VAR”

Faik Öztrak, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı dosyasının Suudi Arabistan’a devredilmesiyle ilgili ise “Bu ülkenin toprakları üstünde, bir gazeteci hunharca öldürüldü. Erdoğan o dönem çıktı, Suudi Arabistan yönetimine; ‘Bunlar insanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir. Suçun işlendiği yer İstanbul olduğundan bunu İstanbul mahkemelerinin internasyonal hukuka bakılırsa yargılaması gerekir’ dedi. Davanın delilleri için de Suudi Arabistan’a, ‘Gösteririz fakat vermeyiz’ dedi. Yetmedi, Suudi gazeteci Kaşıkçı’yı şehit duyuru etti. Şimdi de ‘şehit’ söylediği Kaşıkçı’nın dava dosyasını sümen altı etsinler, diye Suudi Arabistan’a iade etti. ‘Büyük lokma ye, büyük söz söyleme’ demişler. Meydanlarda dünyaya kafa tutarmış benzer biçimde meydana getiren; fakat sıkışınca başka ülkelere, her türlü tavizi veren bir yönetim var” dedi.

“ATATÜRK’ÜN İÇİNDE OLDUĞU HİÇBİR HİKAYE BİTMEZ”

CHP’li Öztrak, Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’na Millet Bahçesi yapılacak olmasıyla ilgili, “Atama ulaştırma ve altyapı bakanına kamu-özel iş birliği soygunları rezaleti yetmiyor bir de çıkıyor ‘Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı hikayesi bitti’ diyor. Yerine Millet Bahçesi yapacaklarmış. Beyefendi İstanbul’a kar yağdığında içişleri bakanıyla birlikte inebildikleri tek havalimanının Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı bulunduğunu ne acele unutmuş. Bu ülkede hikayesi biten birileri normal olarak var fakat o, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan havaalanı değil sizsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün içinde olduğu hiçbir öykü bitmez” diye konuştu.

thumbs_b_c_a88300808dc5f44c6cff41e0bf77adca

“6 SİYASİ PARTİNİN GENEL BAŞKANI, İSMİ AÇIKLAYACAK”

Faik Öztrak, cumhurbaşkanı talibi tartışmaları ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylığının sorulması üstüne, “Başından itibaren genel başkanlarımız ifade ediyor. Bugün adayın adı değil hangi kriterlere haiz olacağı mühim. Bundan dolayı de genel başkanlarımız bu konudaki düşüncelerini kamuoyuna duyuruyorlar. Bu aşamada bizim için adayın adı değil adayın nitelikleri mühim. Vakti ulaştığında masanın etrafındaki 6 siyasal partinin genel başkanları, Türkiye’nin 13’üncü cumhurbaşkanı seçilecek adı açıklayacaklar” dedi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İmamoğlu sert yanıt vermişti! Bakan Karaismailoğlu'ndan tazminat davasıİmamoğlu sert cevap vermişti! Bakan Karaismailoğlu’ndan tazminat davası
3 isim için flaş yorum: 3 isim için flaş yorum: “Kazanamazlar…”
Cem Garipoğlu yaşıyor mu? Karabulut ailesinden flaş talepCem Garipoğlu yaşıyor mu? Karabulut ailesinden flaş talepYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.