Teknoloji devlerinden Beyaz Saray’da ‘güvenlik’ toplantısı!

13.01.2022
Teknoloji devlerinden Beyaz Saray’da ‘güvenlik’ toplantısı!


ABD’nin Washington eyaletinde bulunan Beyaz Saray, teknoloji güvenliği adına önemli bir toplantıya ev sahipliği meydana getirecek. Google’ın çatı şirketi Alphabet ve Apple başta olmak suretiyle Amerikan merkezli teknoloji şirketleri, Beyaz Saray’da bugün bir araya gelecek.

Reuters’ın haberine bakılırsa, toplantının gündeminde ABD’nin 2021 senesinde maruz kalmış olduğu büyük çaplı siber saldırılar yer ediniyor. Bakanlık düzeyinde Hükümet yetkililerinin de katılacağı bu görüşmede, Beyaz Saray yönetimi teknoloji şirketleriyle yazılım güvenliğini değerlendirecek. Tespit edilen problemler ve çözüm önerileri de ele alınacak.

Apple, milyonlarca dolarlık davayı kaybetti!


Apple, milyonlarca dolarlık davayı yitirdi!

Geçtiğimiz günlerde geliştiricilere yapmış olduğu üstün dereceli ödemesiyle gündeme gelen Apple, bu sefer de çalışanları için kasasını açacak.

Kriz atlatan Meta da toplantıya katılıyor

Toplantıya katılacak firmalar içinde eski adı Feysbuk olan Meta Platforms, Inc. de yer ediniyor. Hatırlanacağı suretiyle Meta, başta Ekim ayı olmak suretiyle 2021’de sunucu taraflı büyük sıkıntılar atlattı. 4 Ekim’de WhatsApp ve Instagram dahil hiçbir servisine saatlerce erişilemedi. Ek olarak feysbuk.com alan adı da kısa süreliğine satışa çıktı.

Windows 7 güvenlik

Yalnız Beyaz Saray’da meydana getirilen toplantının daha oldukca ABD’nin geçen yıl maruz kalmış olduğu büyük siber saldırıları ele alacağı bildirildi. Geçtiğimiz aylarda, dünyaca meşhur firmalar ve kuruluşların uygulamalarında veri kaydetmek için kullandıkları Log4j adlı açık kaynaklı yazılımda güvenlik açığı keşfedilmişti.

Mevzuyla ilgili Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticilerine Aralık ayında bir uyarı mektubu gönderdi. Sullivan mektupta, Log4j şeklinde açık kaynaklı yazılımlarda meydana gelen güvenlik açıklarının ABD için önemli bir güvenlik endişesi bulunduğunu belirtti.

ABD’nin Siber ve Gelişen Teknolojiden Görevli Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Anne Neuberger ev sahipliğinde gerçekleştirilecek görüşmede, benzer problemler yaşanmaması için açık kaynak yazılımların güvenliği tartışılacak. Toplantıya katılacak teknoloji şirketleri içinde IBM, Apple, Google, Microsoft, Meta, Amazon, Oracle var. Ek olarak ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Müdafa Bakanlığı ve Tecim Departmanı da katılacak.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.