Teknoloji liderleri Rusya – Ukrayna savaşına ne dedi?

26.02.2022
Teknoloji liderleri Rusya – Ukrayna savaşına ne dedi?


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta Ukrayna’ya askeri operasyon başlattıklarını açıklamasının peşinden dünyanın gözü Avrupa kıtasında. Ukrayna’nın başkenti Kiev’e kadar ulaşan çatışmalar ülkede yaşamın olağan akışını da bozmuş durumda.

ABD Başkanı Joe Biden, dün Putin’i hedef alarak yapmış olduğu açıklamada Rusya’nın teknoloji ihracatına yönelik engellemeler getirileceğini duyurmuştu. Avrupa Birliği ve NATO’dan peş peşe gelen kınama mesajları, teknoloji şirketlerinin CEO’larının da açıklamalarıyla beraber çığ benzer halde büyüdü.

Ukrayna cephesinde yeni gelişme: Anonymous, Rusya’ya savaş ilan etti!


Ukrayna cephesinde yeni gelişme: Anonymous, Rusya’ya harp duyuru etti!

Dünyanın en önde gelen hacker gruplarından Anonymous, Rusya-Ukrayna savaşına dahil oldu. Grup, Rusya’ya harp duyuru etti.

Ethereum kurucusu Buterin: Bu suçtur

En fazlaca kullanılan kripto para birimlerinden Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu askeri operasyonu “kabahat” olarak değerlendirdi. Rusya doğumlu Buterin, “Putin’in Ukrayna ile arasındaki anlaşmazlığı barış çerçevesinde çözmek yerine savaşı tercih etmek istemesi, fazlaca üzücü!” dedi.

Ethereum kurucusu, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda “Bu durum, Ukrayna ve Rus halkına karşı açıkca suçtur. Bunun zor bulunduğunu bilsem de, her insanoğlunun güvende kalmasını temenni ediyorum. Zafer Ukrayna’nın olsun.” ifadelerini kullandı.

Tim Cook: Yardım çabalarını destekleyeceğiz

Apple CEO’su Tim Cook da Rusya – Ukrayna savaşına tepki gösteren adlardan biri. Cook, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada Ukrayna’da yaşananlar ile yakından ilgilendiğini belirterek yardım faaliyetlerini destekleyeceklerinin altını çizdi.

Tim Cook

Barış isteyen herkesi desteklediğini ifade eden Tim Cook, “Ukrayna’da yaşananlar ile yakından ilgileniyorum. Oradaki ekiplerimiz için elimizden geleni yapıyoruz ve yöresel insani yardım çabalarını da destekleyeceğiz. Zarara uğrayan insanları düşünüyorum ve barış isteyen her insana katılıyorum” ifadelerini kullandı.

Meta, Ukrayna için hususi ekip kurdu

Meta’nın (eski adıyla Feysbuk) Küresel İlişkilerden Görevli Başkan Yardımcısı Nick Clegg, Ukrayna’da yaşanmış olan vakaları “içler acısı” olarak nitelendirdi. Rusya’nın Ukrayna işgaliyle ilgili yanlış bilgilerle savaşım edebilmek için hususi ekip kurduklarını belirten Clegg, hem Meta’ya ilişkin toplumsal medya platformlarını hem de kullanıcıları koruyacak önlemler aldıklarını söylemiş oldu.

Google’dan Kiev’deki çalışanlarına çağrı

Google’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgelerinden görevli başkanı Matt Brittin, Kiev’deki çalışanlarına gönderilmiş olduğu mektupta Ukrayna’da yaşananları yakından takip ettiklerini ve bulundukları yerde kalmalarını söylemiş oldu.

Sizler bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.