Teknoloji üretimi durabilir: Çip krizi de Rusya krizinden nasibini aldı!

12.03.2022
Teknoloji üretimi durabilir: Çip krizi de Rusya krizinden nasibini aldı!


Rusya’nın Ukrayna’ya açmış olduğu savaşın bedeli yalnızca kendisi için değil, tüm dünya için de ağır olacak şeklinde gözüküyor. Bu sebeple, dünyanın yarı iletken sınıfı neon üretiminin yarısını üzerine alan iki Ukraynalı şirket, tüm çalışmalarını askıya aldığını deklare etti.

Çip krizi bitmiyor: Toyota, Türkiye’de üretimi durduruyor!


Çip krizi bitmiyor: Toyota, Türkiye’de üretimi durduruyor!

Bir süredir pandemi süreciyle birlikte ortaya çıkan küresel çip krizi sebebiyle Toyota, Türkiye’deki fabrikasında üretimi durduracak.

Çip krizi giderek büyüyecek: Teknolojik cihazların fiyatı uçabilir!

COVID-19 pandemisinin başlamasıyla birlikte tedarik zincirindeki aksamalar, ham madde üretim kıtlığı ve bunların bununla birlikte getirmiş olduğu çip krizi, tüm küresel teknoloji pazarını eline geçirmiş durumda. Geçtiğimiz dönemde Intel, AMD, Apple, VW grup ve Tesla şeklinde pek fazlaca şirket, 2023’e kadar bu sorunların aşılacağını öngörüyordu.

Fakat Rusya’nın Ukrayna’ya tek taraflı olarak başlatmış olduğu savaşın bedeli ağır oldu. Naturel ilk başta tüm büyük teknoloji şirketleri ve ABD ile Avrupalı devletlerin uyguladığı yaptırım ve ambargolar sebebiyle Rusya bundan en fazlaca etkilenen oldu.

Bir tek dünyanın yarı iletken sınıfı neon üretiminin yarısını üzerine alan iki Ukrayna şirketi daha oldukca ayakta kalamadı ve tüm çalışmalarını askıya aldığını söylemiş oldu. Fakat savaşın devam etmesi durumunda tam anlamıyla kepenk indirmek zorunda kalabilirler.

Bu iki firmanın yarı iletken çipler üretmek için gereksinim duyulan spesifik neon türünün yüzde 45 ila yüzde 54’ü içinde bir kısmını ürettiği tahmin ediliyor. Düzgüsel şartlar altında Ingas, ayda 15 bin ila 20 bin metreküp neonu tek başına üzerine alıyor ve bunun yüzde 75’ini direkt olarak çip üretim bandına aktarıyor.

Naturel küresel neon üretiminin yılda 540 metrik tona ulaşabildiğini düşünürsek bu oldukça ciddi bir oranda yitik anlamına geliyor. Bir diğeri Ukraynalı yarı iletken sınıfı neon üretimini gerçekleştiren şirket Cryoin, işgalin başladığı gün tüm operasyonlarını durdurmuştu. Fakat Ingas, savaşın sonlanacağı ümidiyle üretime devam ediyordu. Bir tek Rusların ilerleyişi sebebiyle o da tüm işleyişi durdurmak mecburiyetinde bırakıldı.

Techcet Başkanı Lita Shon-Roy, Rusya’nın sebep olduğu bu neon kıtlığının kısa vadede küçük çip üreticilerini orantısız bir halde etkileyebileceğini hatta batkı etmelerine sebep olabileceğini söylemiş oldu. Yapmış olduğu açıklamadaysa şunlara yer verdi:

Intel, Samsung ve TSMC şeklinde en büyük çip üreticileri, daha oldukca satın alma gücüne (küçük şirketlere nazaran) ve onları iki ay yada daha uzun süreler süresince kapsayabilecek envanterlere erişime haiz.

Rusya’nın 2014 senesinde Kırım’ı ihlak etmesiyle birlikte neon tutarları yüzde 600 artmıştı. Bu durum çip krizi ve bununla birlikte akıllı telefondan otomobile kadar tüm teknolojik cihazların fiyatlarının zamlanmasına sebep olmuştu. Fakat gene de üretim devam ediyordu.

Dolayısıyla harp bugün sonlansa bile, bu şirketlerin tekrardan faaliyete geçip üretim ve dağıtım ağını etken etmesi bir kaç ayı bulabilir. Hal böyleyken, yaz aylarına kalmadan teknolojik cihazların fiyatında büyük bir yükseliş ve yığın sorunları yaşanmaya başlayabilir.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘daki ilgili mevzuda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.