Telefon Kapalıyken Radyasyon Yayabilir!

06.09.2020
Telefon Kapalıyken Radyasyon Yayabilir!

Telefon radyasyonu 2020 yılında dahi tartışılan bir konu. Çünkü, teknoloji her ne kadar gelişirse gelişsin radyasyonun önlenmesi çok zor görünüyor. Sanmayın ki sadece açık telefon radyasyon yayıyor. Son yapılan araştırmalar ile birlikte kapalı telefon radyasyon yayar mı? Sorusunun cevabı da verildi. Buna göre; kapalı telefon da radyasyon yayabilir. Aman dikkat!

Telefon hayatımızın her alanında kullandığımız ve adeta bir ihtiyaç haline gelmiş bir cihaz. Tabi, bu ci haz masum bir cihaz değil. Telefon radyasyonunun zararları, geçmiş senelerden beri biliniyordu. Ancak, son senelerde teknolojinin çok hızlı ve plansız gelişmesi ile birlikte bu problem daha da artmaya başladı. Farkında olsanız da olmasanız da telefonun ciddi zararları var. Dilerseniz, bu zararları görmek için ayrıntılara inelim;

Ekranı Kapalı Telefonlar Da Tehlikeli

Eskiden süregelen bir inanca göre telefonun ekranı kapalı olduğunda telefon radyasyon yaymaz. Ancak, bu durum öyle değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda görüldü ki; kapalı ekran telefon da radyasyon yayıyor. Çünkü, telefonun ekranı kapalı olsa dahi konum hizmeti sürekli olarak çalışmaktadır. Saati hiç düşündünüz mü? Ekran kapalı olsa bile nasıl çalışıyor? Çünkü, ekran kapalıyken dahi küçükte olsa güç alarak çalışıyor.

Telefonların radyasyon seviyeleri göz önünde alındığında kapalı telefonların açık telefonlara göre daha az radyasyon yaydığı ve daha az zarar verdiği görülmüştür. Bu bağlamda da kapalı telefonlar minimum seviyede radyasyon yayarlar.

Telefon Radyasyonunun Zararlarından Nasıl Korunulur?

İlk olarak şunu belirtmekte fayda var telefonun saçtığı radyasyondan kurtuluş diye bir konu söz konusu değildir. Tamamen kurtulamazsınız ancak etkisini azaltabilirsiniz. Bunu nasıl yaparsınız? İşte, radyasyondan korunma yolları;

Telefonsuz bir korunma yöntemi düşünülmediği için telefon ile gerçekleştirilen korunma yöntemlerine göz atacağız;

  • Telefonda interneti kullanmayacaksanız Wi-Fi’yi kapatın.
  • Telefonda konuşurken direkt olarak konuşmayın. Kulaklık yolu ile görüşme tercih edin.
  • Hareket halindeyseniz telefonu çantanıza koyun. Eğer, hareketsizseniz telefonu masa üzerine bırakın.
  • Gerekmedikçe telefon üzerinden konum açmayın.
  • Orijinal cihazları tercih edin. Çünkü, çakma ürünlerde kalitesiz malzemeler ve yüksek radyasyon vardır.
  • Telefonu mümkün olduğu kadar cebinizde taşımayın.
  • Gereksiz bağlantılar açmayın ve telefonun çekmediği yerde telefonu kapatın.
YAZAR BİLGİSİ
Web Hane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.