Telefonu aramalara kapatma iyi mi yapılır? [Tüm Operatörler]

01.05.2022
Telefonu aramalara kapatma iyi mi yapılır? [Tüm Operatörler]


Akıllı telefonlarda kullanım gereksinimlerine gore tasarlanan çeşitli özellikler mevcut. Bir çok vakit varsayılan şekilde kapalı gelen bu işlevler, ara menülerde yer ediniyor ve bu yüzden çoğumuz tarafınca bilinmiyor. Bunlardan birisi de telefonun açık olmasına rağmen aramaların gelmemesine yarayan çağrı engelleme özelliği. İşte telefonu aramalara kapatma iyi mi yapılır? sorusunun cevabı.

WhatsApp yedekleme kapatma nasıl yapılır? [2022]


WhatsApp yedekleme kapatma iyi mi yapılır? [2022]

İki milyardan fazla etken kullanıcıya haiz olan WhatsApp’ta mesajları yedeklemek istemeyenlerde var. İşte WhatsApp yedekleme kapatma işlemi!

Telefonu aramalara kapatma

Özelliğin adı, akıllı telefonların kullanmış olduğu Android arayüzüne gore değişebiliyor. Bir tek bir çok vakit çağrı yada arama engelleme adlarıyla biliniyor. Etken edildiğinde dışarıdan gelen tüm aramalar operatör farketmeksizin engellenebiliyor. Bu durumda arayan kişiye ”Aradığınız kişi şu anda görüşme kabul etmiyor, lütfen derhal sonrasında tekrardan deneyiniz” şeklinde bir ileti gidiyor.

Kullanıcılar, özellik aktifken internete bağlanabiliyor. Ek olarak yalnız gelen aramalar değil, giden, giden internasyonal, dolaşımdayken giden ve dolaşımdayken gelen aramalar da engellenebiliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde telefonların menülerinde yer edinen bu özellik, fazlaca nadir de olsa eski cihazlarda bulunmayabiliyor. Bu şekilde bir durumda da operatörlerin resmi web sayfalarındaki çağrı engelleme kodlarını telefonun arama kısmına yazarak özelliği etken hale getirebilirsiniz.

Not: Aşağıdaki adımlar akıllı telefonların Android arayüzüne gore değişkenlik izah edebilir.

Adım 1: Ayarlar‘ı açın ve Kablosuz Bağlantı ve Ağlar sekmesine gidin.

Adım 2: Alt bölümde Başka ayar mı aramıştınız? sorusunun derhal altında yer edinen Arama Ayarları seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Burada Operatör Arama Ayarları karşınıza çıkacaktır. Arkasından ”Diğeri” seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Yukarıda da bahsettiğimiz suretiyle özelliğin adı telefonlara gore değişebiliyor. ”Arama Engelleme”, ”Çağrı Engelleme” ve ”Arama Engelleme” şeklinde adlarla gelebilen özelliğin üzerine tıklayın.

Adım 5: Telefonu aramalara kapatma işlemi için oluşturulan pencerede yer edinen ”Tüm gelen aramalar” seçeneğine dokunun. Burada sizden çağrı engelleme şifresini girmeniz istenecektir. Daha ilkin değiştirilmediyse şifreniz ”1111”, ”0000” yada ”1234” olabilir. Bir tek yanlış gizyazı uyarısı veriyorsa, alan şahıs hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Adım 6: Şifreyi doğru girdiğinizde telefonunuz dışarıdan gelen aramalara kapanacaktır. Aynı adımları izleyerek özelliği dönem dışı bırakabilir ve cihazınızı aramalara tekrardan açabilirsiniz.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Çağrı Engelleme hususi durumunu kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.