Telegram’a spoiler gizleme özelliği geldi

31.12.2021
Telegram’a spoiler gizleme özelliği geldi


Sevilen anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, bu yılki 12. güncellemesini kullanıma sundu. 8.4 numaralı yeni sürümü uygulama marketlerinde yer edinen platform; iMessage benzeri ileti tepkileri başta olmak suretiyle dizi ve filmler hakkında sürpriz bozan ayrıntılara maruz kalanların imdadına yetişecek spoiler gizleme işlevini kullananların hizmetine sundu. Ek olarak ileti çevirme ve temalı QR kodları da Telegram’ın yeni sürümünde hayata geçti.

Signal CEO’su, Telegram’ın ‘tuhaf’ işleyişini anlattı!


Signal CEO’su, Telegram’ın ‘acayip’ işleyişini söylemiş oldu!

Signal CEO’su Moxie Marlinspike, Telegram’ın zannedildiği kadar güvenilir bir mesajlaşma uygulaması olmadığını iddia etti.

Telegram 8.4 ile gelen yenilikler

1) Tepkiler

Yeni dönemde kullanıcılar birbirlerine duygularını 11 değişik emoji ile ifade edebilecekler. Tepkiler hususi durumunu kullanarak hızlıca 👍 tepkisi göndermek için bir mesaja iki kez dokunabilirsiniz. Bununla beraber 😁 🎉 😱 🔥 👎 şeklinde daha oldukca tepki için mesaja bir kez dokunmanız (iOS‘te ise basılı tutun) gerekiyor. Her tepki sohbette benzersiz bir animasyonla görünüyor.

telegram
Telegram’da hususi sohbetlerde ve gruplarda tepki gönderebilirsiniz.

Telegram’ın açıklamasına nazaran tepkiler hususi sohbetlerde sürekli açık olacak. Yalnız grupların ve kanalların yöneticileri, tepkileri etkinleştirip etkinleştirmemeye ve sohbette hangi tepki ifadelerinin mevcut olacağına bizzat karar verecek. Ek olarak varsayılan tepki emojisi uygulama ayarlarından değiştirilebilecek.

2) Spoiler gizleme

Telegram 8.4 güncellemesiyle beraber spoiler gizleme özelliği geldi. Bir ekip yada filmi tartışırken karşıdaki kişiye sürpriz bozan ayrıntılar vermemek için gönderdiğiniz mesajın spoiler içerdiğini belirtebilirsiniz. Bu, mesajın seçilen kısmını sohbette olduğu şeklinde söyleşi sıralamasında ve bildirimlerde de gizleyecektir.

telegram
Telegram’da spoiler içerikli mesajları gizleyebilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için, söyleşi ekranında yazdığınız mesajı göndermeden ilkin metnin üzerine basılı tutun. Arkasından gelen seçenekler arasındaki “Spoiler” biçimini seçin. Ileti karşı tarafa gizlenerek gidecek. Neyin gizlendiğini görmeye hazır olduğunuzda, metni görüntülemek için spoiler’a dokunabilirsiniz.

3) Ileti çevirisi

Yeni güncellemeyle gelen özelliklerden bir tanesi de; ileti çevirisi oldu. Dünya genelinde 500 milyondan fazla insanoğlunun platformda her dilde söyleşi ettiğini ifade eden Telegram, bu aşamada kullanıcılara destek olmak için uygulamaya mesajları başka bir dile çevirme desteği ekledi.

telegram
Telegram uygulamasıyla mesajları başka dile çevirmek artık mümkün.

Ayarlar > Dil bölümünden Çeviri seçeneğini etkinleştirerek, ileti seçerken içerik menüsüne hususi bir Çevir düğmesi ekleyebilirsiniz. Çeviri, Telegram’ı destekleyen tüm Android cihazlarda kullanılabiliyor. Yalnız Apple cihazlarda minimum iOS 15 sürümü gerektiriyor. Ek olarak kullanılabilir dillerin sıralaması telefonunuzun işletim sistemine nazaran değişkenlik gösteriyor.

Bunların yanı sıra Telegram 8.4 güncellemesiyle gelen diğeri özellikler içinde; genel kullanıcı adı olan çoğumuz için QR kodu oluşturma, macOS için yeni menüler ve yepyeni etkileşimli ifadeler de yer ediniyor. Telegram’ın son sürümünü akıllı telefonunuza Google Play Store yada App Store üstünden yükleyebilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.