Tesla, 20 yaşındaki gencin öldüğü kaza ile suçlanıyor

18.02.2022
Tesla, 20 yaşındaki gencin öldüğü kaza ile suçlanıyor


Kurucusunun Elon Musk olduğu Tesla, geçtiğimiz günlerde ABD hükümetiyle başı derde girdi. ABD oto güvenlik denetçileri, Tesla araçlarının yollarda ansızın durması sebebiyle kaza oranını arttırdıklarını iddia etti.

Tesla, geçtiğimiz yıl Eylül ayında Tesla Model 3 ile kaza icra eden 20 yaşındaki gencin ailesi ile karşı karşıya. Elon Musk’ın karşı karşıya olduğu davanın tüm detayları ise haberimizde…

Tesla araçlarındaki tehlike saçan arıza sebebiyle ABD, şirkete soruşturma açtı!


Tesla araçlarındaki çekince saçan arıza sebebiyle ABD, şirkete soruşturma açtı!

ABD hükümeti, Tesla araçlarında oluşan tehlikeli arıza sebebiyle şirkete soruşturma açtı. İşte o arıza ve ayrıntılar…

Tesla, yaşanmış olan ölümlü kaza sebebiyle başı belada

20 yaşındaki Nicholas Garcia ve 19 yaşındaki yolcu Jazmin Alcala,, otomobilin yoldan çıkarak iki ağaca çarptıktan sonrasında aracın alev alması sonucunda geçtiğimiz eylül ayında yaşamını yitirdi. Tesla kaza ile ilgili olan soruşturmayı Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu yürüttü.

Kuruldan gelen rapora nazaran, 20 yaşındaki sürücünün kazadan ilkin saatte 48 kilometre hız limitinin olduğu yolda 150 kilometre hızla gittiği ortaya çıktı. Yalnız, davada Garcia’nın ailesi, Tesla Model 3‘ün “bayağı ve öngörülebilir sürüş koşullarında denetim yitirilmesine niçin bulunduğunu. Kusurlu ve mantıksız derecede tehlikeli bir süspansiyona haiz bulunduğunu” iddia etti.

Yaşanmış olan kaza ile ilgili Garcia’nın ailesi ek olarak Tesla mağazasının müdürüne da dava açtı. Aile Model 3 araçlarını direksiyon, süspansiyon ve bataryası sebebi ile kazandan dört gün ilkin incelemeye getirdiklerini söylemiş oldu. Aile, servis müdürünü “kusurların ve tehlikeli koşulların ortaya çıkmasından dolayı aracı savsak bir halde incelemek yada denetlememekle” suçladı.

Tesla şirketi ve servis müdürü Garcia’nın ailesinin açmış olduğu 30’ar bin dolarlık dava ile karşı karşıya. Şirket tarafınca nerede ise ölümlü kazanın davasıyla ilgili bir açıklama gelmedi. Gösterilen polis raporunda ise yolun ortasındaki kasise girdikten sonrasında aracın “kontrolünü yitirmiş olduğu” açıklandı.

Tesla araç ile meydana getirilen kazanın süspansiyon sorunuyla bir alakası var mı?

Ekim ayında Tesla, süspansiyon problemi yüzünden 2800 tane aracını geri çağırdı. Geri çağırma, Mart 2021 ile Haziran 2021 içinde üretilen bazı Model Y araçlarını ve Ocak 2019 ile Nisan 2021 içinde üretilen bazı Model 3 araçlarını içeriyor.

Tesla ilk kere bir ölümlü kaza sebebiyle dava ile karşı karşıya değil. 2019 senesinde Tesla servis çalışanının araç sahibine haber vermeden hız sabitleyiciyi kaldırdı iddiasıyla da dava açıldı. Geçen yıl temmuz ayında ise auto-pilotta olan bir aracın kendi araçlarına çarpması sonucu 15 yaşındaki oğullarını kaybeden aile tarafınca da şirkete dava açıldı.

Tesla’nın kaza ile ilgili nerede ise bir açıklama yapmaması toplumsal medyada hoş karşılanmadı. Sizler bu mevzu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ShiftDelete Net Forum sayfamızda bekliyoruz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.