Tesla, 2021’deki dudak uçuklatan satış sayısını deklare etti

02.01.2022
Tesla, 2021’deki dudak uçuklatan satış sayısını deklare etti


Elektrikli otomobil denince aklınıza ilk Tesla geliyor olabilir. Bunun sebebi, Tesla’nın artık adını ezberlediğimiz otomobilleri ve Elon Musk’ın kendisi. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasında öncü olan şirket, çip krizine rağmen 2021 yılını boş geçirmemişti. Tam otomatik pilot hususi durumunu araçlarına ekleyen Tesla, 2021 senesinde sattığı toplam otomobil sayısını deklare etti.

Tesla’nın toplamda kaç aracını geri çağırdığı belli oldu


Tesla’nın toplamda kaç aracını geri çağırdığı belli oldu

Tesla Inc. cephesinden gelen resmi raporla, 2021 yılı süresince toplamda kaç otomobilin geri çağırıldığı açıklandı.

Tesla, satış sayısı neredeyse ikiye katladı

2021 yılının dördüncü çeyreğinin kapanmasıyla yıl süresince satılan araç sayısı şekillenmişti. Dördüncü çeyrek verilerinin açıklanmasıyla görülüyor ki Tesla, 2020 yılından oldukça daha fazlaca araç satmayı başardı. Çip krizi sebebiyle otomotiv üreticileri fabrikalarını kapatma noktasına gelmiş olsa da buna rağmen firmanın iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz. Yalnızca dördüncü çeyrek ele alındığında 308.400 araç satıldığını görüyoruz. Bu sayı, 2020 yılının aynı çeyreğine bakılırsa yüzde 71 daha fazlaca.

Tesla satış sayısı

Yıl geneline baktığımızda ise 936.000 araç satıldığını görmekteyiz. Bu sayı, 2020 yılındaki toplam satıştan yüzde 87 daha fazlaca. Şu demek oluyor ki 2020 yılına bakılırsa satışların neredeyse iki kat arttığını söylemek mümkün. Çip krizi pek iyi yönetim edilemiyor ve COVID-19 mutasyon geçiriyorken bu başarıyı yakalamak takdir edilesi.

Ekim ayında Tesla’nın şirket piyasa kıymeti 1 trilyon doları aşarak büyük bir eşiği yakalamıştı. Daha ilkin otomotiv şirketleri asla bu eşiğe gelememişti. Üstelik Ford, Volkswagen ve Toyota şeklinde üreticilerin piyasa kıymetini toplasanız bile netice Tesla’nın piyasa değerine erişemiyor.

Elektrikli otomobiller yaygınlaşıyor

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasında Tesla öncü olsa da günümüzde daha popüler olmalarının tek sorumlusu Tesla değil. Kısa sürede BMW şeklinde üreticilerin, gelecekte yalnızca elektrikli otomobillere odaklanacağını duyurduğunu görmüştük. Elektrikli bataryaların hem çevreci olması, hem de Avrupa’da vergi indirimleriyle teşvik uygulanması geleceğe ayak uydurmak için çekici geliyor.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.