Tesla, 54.000 aracı geri çağırdı: İşte sebebi!

02.02.2022
Tesla, 54.000 aracı geri çağırdı: İşte sebebi!


Tesla, belirli koşullarda araçların kavşaklarda durmadan yavaşça ilerlemesini elde eden Full Self-Driving yazılımlı araçları geri çağırdı. Bu bağlamda 54.000 araç geri çağrılmış oldu. Bu durum, bir eleştirinin sonucunda geldi.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Salı günü kamuya duyurulan geri çağırmayı teyit eden Tesla‘ya bir mektupta durumun ciddiyetini deklare etti. Bu bağlamda, “Dur işaretinde durmamak kaza riskini artırabilir.” dedi.

Tesla’dan 14 milyon takipçili fenomene ‘iftira’  davası!


Tesla’dan 14 milyon takipçili fenomene ‘kara çalma’ davası!

Tesla, otomobilleri hakkında aslı astarı olmayan iddialar ortaya atan toplumsal medya fenomenine dava açtığını duyurdu. İşte ayrıntılar..

Full Self-Driving hakkında yakınma geldi

Full Self-Driving adlı özelliğin kaldırılması 2016 ile 2022 arası üretilmiş Tesla model araçları kapsıyor. Bu aşamada S,X,3 ve Y modelleri durumdan etkilendi. Full Self-Driving, Tesla’nın daha yaygın olarak kullandığı Autopilot sürücü yardım sisteminin daha gelişmiş hali olarak karşımıza çıktı. İsimlerine rağmen, hiçbir sistem insan eli değmeden bir arabayı çalıştıramıyor.

tesla-54000-araci-geri-cagirdi-iste-nedeni

Tesla, müşterilerin Full Self-Driving yazılımını satın almalarına izin verse de yazılım hala denetim aşamasında. Buna ek olarak maliyeti de 12.000 dolar olarak biliniyor. Şirket, şu anlık yalnızca belirli bir satın alan grubunun onu etkinleştirmesine olanak tanıyor.

Kasım ayında Tesla, bir fren sorununu çözmek için yazılımı averaj 12.000 otomobilde değiştirdi. Hareketi belgelemek için de resmi bir geri çağırma başvurusunda bulunmuş oldu. Otomobil üreticisi ek olarak, güvenliği etkileyebilecek iki ayrı mekanik arıza sebebiyle Aralık ayında 458.000 aracı geri çağırdı.

tesla-54000-araci-geri-cagirdi-iste-nedeni

Aralık ayında güvenlik kurumu, Tesla araçları hareket halindeyken ön yolcuların ya da sürücülerin ön açık oturum ekranında video oyunları oynamasına olanak tanıyan bir özellik hakkında soruşturma başlattı. Bigün sonrasında şirket, özelliği dönem dışı bırakmayı kabul etti.

Belgelere bakılırsa Tesla, güvenlik ajansına Full Self-Driving yazılımıyla donatılmış araçların yalpalanmalarından meydana gelen herhangi bir kazadan haberdar olmadığını söylemiş oldu.

Sizler mevcut durum hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.