Tesla araçları hakkında korkutan iddia: Hayalet fren!

02.02.2022
Tesla araçları hakkında korkutan iddia: Hayalet fren!


Ortaya çıkan haberlere bakılırsa Tesla otomobilleri ortada bir sebep yokken kendiliğinden frene basıyor. Bu durum araç sahiplerini bir fazlaca korkutmuşa benziyor. Şimdiye kadar ABD hükümetine mevzuyla ilgili ulaşan şikayetleri sayısı 100’ü geçti. İşte detaylar…

Tesla, 54.000 aracı geri çağırdı: İşte nedeni!


Tesla, 54.000 aracı geri çağırdı: İşte sebebi!

Tesla, Full Self-Driving özelliğiyle ilgili ortaya çıkan şikayetlerden dolayı 54.000 aracını geri çağırdı. İşte detaylar…

Tesla, yazılım sorunlarının önüne geçemiyor!

Geçtiğimiz Ekim ayında Tesla CEO’su Elon Musk, toplumsal medyada yapmış olduğu paylaşımda ön çarpışma ikazları ve imgesel frenleme ile ilgili problemler sebebiyle Full Self-Driving beta yazılımının 10.3 sürümünü geri almak zorunda kaldıklarını söylemişti.

Fakat o zamandan beri Tesla araçlarındaki fren hatasını yaşayan kullananların yakınma sayısı bir fazlaca arttı. Ortaya çıkan son haberlere göreyse, olay öncesindeki 22 ay içinde Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne mevzuyla ilgili 34 yakınma gelirken, son 3 ayda bu sayı 107’ye terfi etti.

Meydana getirilen şikayetlerin büyük bir kısmında, aracın otonom sürüş modunun açık olduğu belirtiliyor. Ek olarak bir fazlaca kişi, yolun tamamen uygun bulunduğunu ve aracın önünde hiçbir engel bulunmadığını söylüyor. Fakat yazılımsal olduğu tahmin edilen bir sebepten, otomobil bir engel görerek ani fren yapıyor.

Naturel bunun tüm araçlarda yaşanmış olan genel bir sorun olmaması sebebiyle bazı otomobillerde bulunan sensörlerin arızalanmış olabileceğine işaret eden pek fazlaca kişi var. Fakat Musk daha ilkin yapmış olduğu açıklamalarda bunun 10.3 sürümüyle gelen bir problem olduğuna işaret ediyordu.

NHTSA (Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi) sözcüsü, mevzuyla ilgili şu açıklamayı yapmış oldu:

İleri çarpışmadan kaçınma hakkında alınan şikayetlerin farkındayız. Bu biçim şeyleri risk tabanlı değerlendirme sürecimiz vasıtasıyla gözden geçiriyoruz. Bu süreç, üretici ile meydana getirilen görüşmeleri ve Erken Uyarı Raporlama verileri dahil olmak suretiyle ek veri kaynaklarının gözden geçirilmesini içeriyor. Veriler bir risk olabileceğini gösteriyorsa, NHTSA derhal harekete geçecektir.

Elon Musk bu problemin paylaşılan son beta sürümüyle birlikte geldiğini ve bu yüzden yazılımı geri çektiklerini söylüyor. Fakat açık bir halde problemi yaşayan kullanıcı sayısı giderek artıyor. Dolayısıyla şu anda şirketten mevzuyla ilgili 2. bir açıklama planlanıyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir