Tesla araçlarındaki çekince saçan arıza sebebiyle ABD, şirkete soruşturma açtı!

18.02.2022
Tesla araçlarındaki çekince saçan arıza sebebiyle ABD, şirkete soruşturma açtı!


Kurucusunun Elon Musk olduğu elektrikli araç şirketi Tesla’nın ABD ile başı dertte. Hali hazırda boombox hususi durumunu dönem dışı bırakmak için 500.000’den fazla aracı geri çağırmaya zorlanıp Güney Kore’de bazı problemler yaşadıktan sonrasında Tesla, şimdi bir başka soruşturma ile uğraşıyor.

ABD oto güvenlik düzenleyicileri, firmanın otomobillerinin belirli bir niçin olmaksızın yollarda fren yaptığını ve ansızın durduğunu iddia ediyor. Devlet, Tesla Model 3 ve Y’de son 9 ayda araç sahiplerinden 354’ten fazla yakınma bulunduğunu söylüyor. Neredeyse bir kaza ya da yaralanmaya yol açmasa da bu sorun, büyük çekince arz ediyor.

Kripto para piyasasını sallayan Elon Musk, servetinin önemli bir kısmını bağışladı!


Kripto para piyasasını sallayan Elon Musk, servetinin önemli bir kısmını bağışladı!

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 19 ila 29 Kasım tarihleri içinde milyarlarca dolarlık bir bağışa imza attı.

Tesla araçları ansızın duruyor

Tesla araçları, uyarlanabilir hız sabitleyici ve “Otomatik Pilot” şeklinde yarı otomatik sürücü yardımı fonksiyonlarına haiz. Bu özellik, araç sahiplerine kendi şeritlerinde otomatikman fren yapma ve yönlendirme imkanı tanıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, 17 Şubat Perşembe günü bazı belgeler yayınladı. Bu belgeler, araçların otoyol hızlarında beklenmedik bir halde fren yapabileceğini söylüyor. Ajansa gelen şikayetlere bakılırsa, ani yavaşlamalar uyarı olmaksızın tek bir sürüş içinde gene edebilir. Bu da sürücülerin ani durmalarda arkadan gelen aracın kendilerine çarpmalarından korkmasına sebep oluyor.

Bu arızanın sonucunda ABD, Tesla hakkında bir soruşturma başlattı. Bu soruşturma, şirket adına açılanların dördüncüsü olacak. NHTSA şu anda Ocak 2021’den bu yana 15 Tesla aracının iadesini talep ediyor. Ek olarak kurum, 2016’dan bu yana Tesla araçlarının sebep olduğu ve 11 kişinin öldüğü minimum 33 kaza için müfettiş gönderdi.

Sizler Tesla için ABD’nin başlatmış olduğu soruşturma ve araçlarda meydana gelen bu arıza hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikir ve görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.