Tesla Otomobil Model Ve Özellikleri

27.06.2020
Tesla Otomobil Model Ve Özellikleri

Tesla Otomobil firması ABD’nin önde gelen otomotiv firmalarından biridir. Elektrikli modelleri ile diğer otomotiv devleri arasında zirve yarışını sürdürüyor. Amerikan devi Tesla ’nın bu başarısını sağlayan araç modellerine bakalım.

Roadster

Tesla nın İlk elektrikli modeli olan Roadster dünya üzerinde büyük ilgi duymuştur. Eski modeline göre daha farklı tasarımı ve performansı ile yeniden yollarda. Yenileme çalışması yapılan Roadster da batarya hacmi 200 KW ve bu batarya ile 1000 KM ye kadar yol ala bilme özelliği sayesinde kendine hayran bırakacağı görülüyor.

Bununla kalmayıp dünyada hız rekoru kıran Bugatti Chrion’a fark atarak 100km/1,9 sn bir zaman dilimi olarak testlerde ölçüldü.Bu tasarımın en sevilen taraflarında biri 4 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan aracın üstü açılarak bir spor otomobile dönüşebilmesidir. Ayrıca 10.000 Tork üretebilme özelliğine sahip 3 motor la 400km/h hıza ulaşabildiği açıklanıyor. Roadster ’i yollarda 2020 yılında görebileceğimiz açıklandı.

amerikanin-tesla-otomobil-firmasinin-model-ve-ozellikleri

Tesla Model-S

Tesla’nın Silikon vadisinde 2012 yılında üretmiş olduğu Model S, Sedan model 4 kapılı bir otomobildir. Hepsinde olduğu gibi bu otomobili ile de övgüleri almayı hak ediyor. Otomobilin ilk yıllarında ürettiği modellere nazaran daha çok gelişim sağlanmıştır. Ortalama 2.5 ton ağırlığındaki bu otomobil Güçlü Lityum-iyon bataryaları sayesinde 100km/3 sn bir zaman diliminde ulaşabiliyor.  Aracın ön tarafına uyarlanan Kamera ve radar 360 derece açısı sayesinde devamlı olarak çevreyi gözetleyebilen ultrasonik sensor ile GPS bunmaktadır.

Otomobilin iç tasarımına bakıldığında göze çarpan 17 inç hassas dokunmatik ekran bulunmakta. Bu ekran sayesinde navigasyon, radyo, kapı kilidi, Şarj, ve farlar gibi fonksiyonları rahat ve kolay bir şekilde kontrol etmenizi sağlıyor. Güvenlik açısından 5 yıldız bir seviye alarak dayanıklı bir yapıya sahip olduğunu kanıtlamış olan bu araç övgüleri hak ettiğini ve satış yoğunluğu ile insanların beğenisini kazandığı görülüyor.

amerikanin-tesla-otomobil-firmasinin-model-ve-ozellikleri

Tesla Model-X

Tesla otomobilin geliştirmiş olduğu SUV modeli olan Tesla Model X, göz alıcı dizayn ve muhteşem görüntüsü sayesinde tüm beğenileri kazanmayı başardı. Tesla’nın bu modeli incelendiğinde SUV modeller arasında en güvenlikli olan otomobil unvanını elde etmişti. Aynı Model S de olduğu gibi aracın taban kısmına uyarlanan bataryalar sayesinde dayanıklılığı arttırılmış, ön tarafta motor yerine boşluk bırakılması da çarpışma esnasındaki şiddeti azaltarak minimum hasar olmasını sağlıyor.  Diğer araçlara göre daha büyük hava filtresine sahip ve biyolojik saldırılara karşı savunma özelliği bulunmaktadır.

Geliştirilen büyük hava filtreleri sayesinde araç içindeki havayı çeşitli mikrop ve bakterilerden arındırıyor. Model X de sunulan bu özellik aynı zamanda yenilik kazandırılarak Model S de kullanıldı.  Göze çarpan bir özellik ise otomobilin üretimini uzatan kanat kapıları. Bu kapıların tasarımında düşünülen şey büyük ailelerin bu aracı tercih edebilecekleri var sayılarak koltuk ve koltuk arkalarına rahatça ulaşım sağlanması düşünülmüştür. Ön taraftaki panoramik camın tavana kadar uzaması şu ana kadar yapılan SUV Modellerdeki en büyük cam özelliğini taşıyor. Geniş oturabilme rahatlığı ile kapasitesinin üzerinde yolcu alabilen bu araç yaklaşık olarak 400 km menzile ulaşabiliyor.

amerikanin-tesla-otomobil-firmasinin-model-ve-ozellikleri

Tesla Model 3

Model 3 serisinin hem arkadan çekişli ve hem de 4 çeker modelleri bulunmakta. Tesla’nın Model S ve Model X araçlarına göre biraz daha küçük bir yapıya sahip.  Tesla’nın fiyat olarak en ucuz aracı olan Model 3 ilk olarak 1 Nisan 2016 tarihinde tanıtıma çıktı. Tanıtıma çıkmasının hemen ardından büyük bir ilgi görerek bir ay içerisinde yaklaşık 400.000 lik bir rezervasyon sayısına ulaşarak dünya genelinde dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ayrıca güvenlik açısından da son derece sağlam bir yapıya sahip olduğunu gösterdi. Tıpkı diğer araçlarında olduğu gibi Çarpışma testlerinden 5 yıldız alan Model 3 serisi otomatik güvenliği açısından da kendini göstermiştir.

Tesla’nın piyasadaki en yeni aracı Model 3, gelişim bakımından olmasa da güvenlik açısından birinci sırada olduğu söyleniyor. Araç uzunluğu 4694 mm ile D segmenti sınıfında yer alıyor. Aracın 2 farklı batarya seçenekleri bulunmakta. Standart versiyonu ile tek şarj da 340 km lik bir menzile ulaşılabilmekte. Firmanın verdiği aparat sayesinde ev tipi şarj ortalama 6 saat sürmekte. Bir diğer versiyonu ile tek şarj da 500 km.lik bir menzile ulaşılabilen bir batarya mevcut ve firmanın verdiği aparat sayesinde ortalama 8 saat içerisinde tam dolum sağlıyor.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.