Tesla otonom sürüş internetsiz çalışır mı?

13.08.2022
Tesla otonom sürüş internetsiz çalışır mı?


Tam otonom sürüş yada halk arasındaki adıyla kendi kendine giren araç denildiğinde ilk akla gelen marka olan ve bu mevzuda adeta rakibi olmayan Tesla, FSD özetlemek gerekirse Full Self-Driving sistemi ile adından sıkça söz ettiriyor. Dört gözle beklenen konulardan birisi de, bu sistemin internete bağımlılık seviyesi. Tesla araçlarda yer edinen devasa ekrandan multimedya içeriklerine ulaşmak, gelişimleri […]

Tam otonom sürüş yada halk arasındaki adıyla kendi kendine giren araç denildiğinde ilk akla gelen marka olan ve bu mevzuda adeta rakibi olmayan Tesla, FSD özetlemek gerekirse Full Self-Driving sistemi ile adından sıkça söz ettiriyor. Dört gözle beklenen konulardan birisi de, bu sistemin internete bağımlılık seviyesi.

Tesla araçlarda yer edinen devasa ekrandan multimedya içeriklerine ulaşmak, gelişimleri seyretmek ve güncellemeleri indirmek için web şart. Aslına bakarsanız bu aracı kullananlar, genel olarak web bağlantısı sağlıyor. Peki, web bağlantısı olmadığında tam otonom sürüş özelliğinden yararlanabiliyor musunuz?

Tesla otomatik pilot için web şart mı?

Bu probleminin cevabı: Evet! Tesla CEO’su Elon Musk otonom araçların web bağlantısı olmadan “emek harcanması” gerektirme ettiğini vurguluyor.

Bir otomobilin hakkaten özerk olması için, web bağlantısı ve insan müdahalesi olmadan bile hareket edebilmeli ve bir yerden bir yere sorunsuzca gidebilmeli. Bu kapsamda otonom sürüş verilerini web bağlantısına kavuştuğunda indiren araç bunu sonrasında web olmadığında kullanıyor.

Otonom sürüş kabiliyetine haiz olan diğeri araçların büyük bir kısmı, Tesla’nın aksine web bağlantısını mecburi kılıyor. Günümüzde 100 binden fazla araç her insana açık olan yollarda FSD’yi özetlemek gerekirse tam otonom sürüş hususi durumunu etken olarak kullanıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde büyük bir münakaşa ortaya çıkmıştı;

Tesla otopilotu çocuk mankenleri ezdi geçti!


Tesla otopilotu çocuk mankenleri ezdi geçti!

Tesla otopilotu ne kadar güvenli? Yeni bir gözlem, Tesla otopilotunun çocuk mankenleri görmediğini ve üstünden geçtiğini iddia etti.

Kaynak: shiftdelete.net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.