Tesla Supercharger istasyonuna atak düzenlendi!

10.02.2022
Tesla Supercharger istasyonuna atak düzenlendi!


Tesla, dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olarak konumlanıyor. Şirket, elektrikli otomobillerin daha da fazla yaygınlaşabilmesi için birçok ülkede yeni şarj istasyonları kuruyor ve bu istasyonlara yatırım yapıyor.

Bilhassa ABD benzer şekilde ülkelerde Tesla Supercharger istasyonları oldukca yaygın olarak bulunuyor. Ortaya çıkan bir görüntü, herkesi şaşırttı. İddiaya bakılırsa bir kişi, Tesla’nın ABD’de hizmete soktuğu yeni şarj istasyonuna zarar verdi.

Tesla’da kriz sürüyor: Binlerce araç daha geri çağırıldı!


Tesla’da kriz sürüyor: Binlerce araç daha geri çağırıldı!

Tesla, bazı güvenlik sorunları sebebi ile binlerce aracını daha geri çağırma sonucu aldı. İşte ayrıntılar…

Tesla Supercharger istasyonunun şarj kabloları çalındı!

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan görüntülere bakılırsa kimliği bilinmeyen bir kişi, Tesla’nın ABD’nin California eyaletinde yeni kurulan Oakhurst Supercharger istasyonuna atak düzenledi. Şahıs, Tesla Supercharger şarj cihazlarının yanına gelmiş olarak kabloları kesti. Bunun arkasından bir grup, kesilen kabloları çaldı.

Oakhurst şarj istasyonunda Tesla’nın en yeni V3 Supercharger şarj aletleri bulunuyor. Bu aletler yardımıyla müşteriler, araçlarını oldukca daha süratli bir halde şarj edebiliyor. Bir tek yeni meydana getirilen saldırıyla birlikte California’da yeni oluşturulan şarj istasyonu büyük oranda kullanılamaz hale geldi.

Şarj istasyonun açılmasıyla birlikte birçok Tesla sahibi ve fanı oldukca sevinmişti. Elektrikli otomobillerin her geçen gün artmaya başladığı bir dönemde Tesla’nın şarj istasyonu ağına önem vermesi ve Supercharger istasyonlarını son olarak teknoloji DC süratli şarj cihazlarıyla donatması çoğumuz tarafınca pozitif karşılanmıştı.

Saldırının üstünden belli bir süre geçmiş olmasına rağmen hala suçluların niçin bu şekilde bir girişimde bulunmuş olduğu bilinmiyor. Ortaya atılan iddialara bakılırsa saldırganlar, kabloların içinde bulunan büyük oranda bakır için kabloları çaldılar. Buna ek olarak süratli şarj kablolarının içinde birçok materyal bulunuyor.

Geçtiğimiz yıllarda Tesla’nın araç içi yerleşik kameralarından ve Nöbetçi Modu güvenlik sistemleri tarafınca birçok atak görüntüsü kaydedilmişti. Tesla’ya olan bu saldırıların elektrikli otomobillere olan düşmanlığı göstermek için yapıldığı düşünülüyor.

Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce saldırganlar niçin Supercharger istasyonuna saldırdı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.