THY çalışanlarının maaşına yüzde 20 zam

19.01.2023
THY çalışanlarının maaşına yüzde 20 zam


THY, personeline yüzde 17,4 zam öngören toplu iş sözleşmesini yüzde 20’ye çıkardı ve personelin lehine ek protokol yaparak emek harcama şartlarının iyileştiren yönde kararlar aldı.

THY çalışanlarının maaşına yüzde 20 zam

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliği, çalışanlara meydana getirilen maaş zammı ile ilgili izahat yapmış oldu.

Maaşlara toplu iş sözleşmesinin üstünde zam yapılmış oldu

Türk Hava Yolları, 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne gore yüzde 16,4 (enflasyon + yüzde 1) oranında yapılması ihtiyaç duyulan ücret artışını, çalışanı lehine yüzde 20 olarak gerçekleştirilmesi sonucu aldı.

Meydana getirilen açıklamaya gore, şirket ile Hava-İş Sendikası içinde imzalanan ek protokolle 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne gore yüzde 16,4 oranında yapılacak ücret artışı yüzde 20’ye yükseltildi.

İlk yarı zammı yüzde 47,34 olmuştu

THY, 2022 yılının ilk 6 ayı için de çalışan ücretlerine yüzde 47,34 oranında zam yapmıştı.

Ek protokol yapılarak yeni kararlar alındı

Ek protokole gore; işyar, uzman ve mühendis iş gruplarındaki unvanların çeşitlendirilmesine, işyar, uzman ve mühendis şefler için farklılaşan şeflik tazminatlarının eşitlenmesine ve artırılmasına, refakatçi ve saatlik mazeret izinlerinin tanımlanmasına, iş, uçuş tazminatları kademelerinin tekrardan düzenlenmesine ve tüm kademeler arası geçiş sürelerinin 2 yıl olarak güncellenmesine karar verildi.

Personel lehine düzenlemelere gidildi

Ek protokolle ek olarak, toplumsal yardım kalemlerinde enflasyon artışına ek olarak iyileştirmeler gerçekleştirilmesi, hamile yönetimsel izinli uçuş çalışanlarının ücretlerinde personel lehine düzenleme yapılması kararlaştırıldı.

Ahmet Bolat

“Koşulları her fırsatta iyileştirmeye çalışıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, ek protokolle ilgili şunları kaydetti:

“Rekorlar ve başarılarla geride bıraktığımız bir senenin arkasından 90. yılımıza büyük heyecanlar ve hedeflerle başladık. Uçuş sayılarımız hem hedeflerimizin haklılığını gösteriyor hem de Türk Hava Yolları ailesi olarak hepimizin azmini ve gayretini artırıyor. Tüm bu başarılara ise 90 senelik tarihimizdeki her başarıda olduğu benzer biçimde siz kıymetli emek harcama dostlarımla beraber imza attık.

Birlikteliğimizin önemini her fırsatta vurguluyor, siz değerli ziyaretçilerimizin koşullarını her fırsatta iyileştirmeye çalışıyoruz. Bu amaca yönelik olarak ve İnsan Kaynakları Başkanlığımıza gelen geri bildirimler doğrultusunda Hava-İş Sendikası ile uzun süredir yürütmekte olduğumuz görüşmelerin başarıyla sonuçlandığını bildirmekten ve imzaladığımız ek protokolleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.