Tıkalı Lavabo Gideri Nasıl Açılır

18.02.2021
Tıkalı Lavabo Gideri Nasıl Açılır

Tıkalı lavabo gideri nasıl açılır; Evde başımıza gelebilecek sıkıntıların en büyüklerinden birisi de tıkanmış mutfak lavabosudur.  Eğer tıkalı mutfak lavabosu nasıl açılır bilmiyorsak mutfağımızı ve evimizi her an su basma ihtimali vardır.

Mutfak lavabosu neden tıkanır?

Tıkalı lavabo ya da gideri açmak için öncelikle tıkanıklığın neden kaynaklığını iyi tespit etmek gerekir. Mutfak lavabosu tıkanıkları iki türlüdür. İlki yağlanmadan kaynaklanan, diğeri de çay, pirinç, makarna gibi yemek artıklarından kaynaklanan tıkanıklardır. Her iki problemi de çeşitli kimyasallar ile çözmek mümkündür ancak tıkanıklık çok ileri düzeydeyse kimyasal madde ile çözüm üretmemiz mümkün olmaz.

Tıkalı Lavabo Gideri Nasıl Açılır; Yöntemleri Nelerdir?

Pompa Yöntemi

Lavabo tıkanıklarında ilk yapılması gereken işlem bir pompa ile lavaboyu ya da gideri pompalamaktır. Pompa ile lavabo deliği tamamen kapatılır ve pompa güçlü bir şekilde aşağı yukarı bastırıp çekilerek pompalama yapılır. Pompalama işlemini birkaç kez yaptıktan sonra tıkanıklığın geçip geçmediğini kontrol edin. Tıkanıklık pompalama ile geçmiyorsa aşağıdaki kimyasal yöntemlerden birini kullanmanız gerekir.

Karbonat ve Sirke Yöntemi

Lavabo deliğinin üzerine, deliği tamamen kapatacak şekilde 1 su bardağı karbonat dökün. Karbonatın üzerine 1 su bardağı sirke döküp karışımın giderden akmasını bekleyin. Sonrasında lavabo deliğini tıpa ile kapatın ve bu şekilde yarım saat kadar bekleyin. Süre sonunda tıpayı çıkarın ve lavaboya 1-1,5 litre kaynar suyu yavaş yavaş döküp, lavaboyu bir pompa ile pompalayın.

Karbonat ve Tuz Yöntemi

1 su bardağı karbonatı ve yarım su bardağı yemeklik tuzu bir kasede karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı mutfak lavabosuna dökün. Hiçbir işlem yapmadan en az 1 saat bu şekilde bekletin. Daha sonra lavaboya 1-1,5 litre kaynar suyu yavaş yavaş döküp lavaboyu bir pompa ile pompalayın.

Tıkalı Lavabo Gideri Nasıl Açılır; Diğer yöntemler

Yukarıda verdiğimiz iki pratik püf noktası da tıkanıklığı gidermenize yardımcı olmadıysa marketten satın alabileceğiniz kimyasalları da deneyebilirsiniz. Bu kimyasallar lavabo açıcı ibaresiyle satılan kimyasallardır. Bir diğer kimyasal da tuz ruhudur. Bu kimyasalları kullanırken çok dikkatli olunmalı ve kesinlikle ambalaj üzerinde yazan talimatlara uygun olarak kullanılmalıdır. Bu kimyasallar yanlış kullanılırlarsa solunum sisteminize ve lavabonuza zarar verebilir. Çamaşır suyu lavabo tıkanıklıklarını açacak özellikte değildir. Çamaşır suyu kullanmak tıkanıklığı açmayacaktır. Tıkanıklığı açmak için tuz ruhu kullanacaksanız kesinlikle çamaşır suyu ile karıştırılmamalıdır. Çamaşır suyu ve tuz ruhu karıştırılırsa reaksiyona girerek solunum sistemimize çok ciddi veren bir gaz oluşturur.

Tüm bu yöntemleri uygulamanıza rağmen lavabo ya da gideriniz açılmadıysa, tıkanıklık probleminiz oldukça büyük demektir ve bu konuda yardım almanız gerekir.

Tıkalı Lavabo Gideri Nasıl Açılır

Tıkalı Lavabo Gideri Nasıl Açılır

Mutfak Lavabosunun Tıkanmaması İçin Ne Yapmalı?

Lavabo ve giderlerinizin sık sık tıkanmaması için şu hususlara dikkat etmeli ve uygulamalısınız.

• Aşırı yağlı tencere ve tavaları yıkadıktan sonra yağın donarak giderlere yapışmasını engellemek için lavaboya kaynar su dökün.

• Çay artıklarını mutfak lavabosu yerine çöp poşetine boşaltın.

• Pilav, makarna, bulgur, salata gibi gıda maddeleri lavabo tıkanıklığına en çok neden olan gıdalardır. Bu gıdaların artıklarının lavaboya düşmemesine özen gösterin.

• Lavaboya gıda maddesi kaçmaması için deliğin üzerine ince bir lavabo süzgeci yerleştirin.

• Her ay en az 1 kez (lavabonun tıkanmasını beklemeden) karbonat sirke veya karbonat tuz yöntemlerinden birini uygulayın.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.