TikTok devlete bağlı hesapları etiketleyecek

05.03.2022
TikTok devlete bağlı hesapları etiketleyecek


Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili binlerce yanlış bilginin paylaşılmış olduğu geleneksel medya, bilgiye ulaşım mevzusunda toplumsal medyanın önemini bir kez daha ortaya koyarken; firmalar başta RT (Russia Today) ve Sputnik olmak suretiyle Rusya tarafınca denetim edilen yayınlanma kuruluşlarına yaptırım uygulamaya başladı.

Twitter geçtiğimiz günlerde ‘yanlış bilgilendirme riski’ sebebiyle Rus basın müesseselerinin resmi hesaplarında paylaşılan tweetlere “Bu tweet, Rusya ile ilişkili bir medya sitesiyle bağlantılıdır” uyarısı yerleştirme sonucu almıştı. Aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı olan TikTok da benzer bir hamle yapmış oldu.

TikTok zeka geriliğine yol açıyor: Soruşturma başladı!


TikTok zeka geriliğine yol açıyor: Soruşturma başladı!

TikTok’un çocuklar üstündeki tesiri ABD tarafınca incelenmeye başladı. ABD’li başsavcılar TikTok’u mercek altına alacak.

TikTok, devlet hesaplarını etiketleyecek

Çinli toplumsal medya şirketi, internet adresinden yapmış olduğu duyuruyla artık devlet kontrollü medya kuruluşlarını etiketleyeceğini deklare etti. TikTok bu sonucu, bilhassa harp zamanlarında kullanıcılara izledikleri videoların nereden geldiğini anlamalarına destek olmak için geliştirdiği ‘devlet medyası politikası’ kapsamında aldığını belirtti.

tiktok

Ukrayna’da yaşanmış olan harp sebebiyle bu politikasını hızlandırdığını söyleyen TikTok, devlet kontrolündeki medya müesseselerinin hesaplarında paylaşılan içerikleri etiketleyeceğini deklare etti. Ek olarak şirket, hangi hesabın ve içeriklerin devlet medyasına ilişkin bulunduğunu doğru belirlemek için 20 ülkeden 50 uzmanla birlikte çalmış olduğu bilgisini de paylaştı.

Devletle bağlantılı medya kuruluşlarını Twitter, Feysbuk ve YouTube da etiketliyor. Örnek olarak RT’nin resmi YouTube kanalındaki videoların tamamında “RT yayınlanma kuruluşuna, kısmen yada tümüyle Rusya tarafınca fon sağlanmaktadır” cümlesi yer alıyorken; Twitter ise “Rusya devletiyle bağlantılı medya” ibaresini hem tweetlere hem de hesaba yerleştirmiş durumda.

Sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.