Tırnak mantarına karşı 5 organik tedavi

25.04.2022
Tırnak mantarına karşı 5 organik tedaviEvde kolayca ulaşabileceğiniz bazı ürünler, tırnak mantarının ilk emarelerini önlemeye ve tırnak mantarıyla savaşmaya destek olabilir. İşte tırnak mantarına karşı 10 organik çözüm.


Tırnak mantarına karşı 5 doğal tedavi

Bazı mantar türleri el ve bilhassa ayak tırnaklarını enfekte ederek onikomikoz (tırnak mantarı) denilen duruma niçin olabilir. Bu enfeksiyon, ciltte karıncalanma, tahriş, pullanma ve kızarıklık ile kendini gösterir. Tırnak koyulaşır, kalınlaşır ve zayıflar.

Cildin pH’ının bozulması durumunda en kısa sürede tedavi gerekir. Emareler başlangıç ​​aşamasındaysa ve tırnağınız fazla hasar görmemişse, bazı organik maddelerle tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Sadece tırnağınız çıkmaya başlarsa yada ağrınız var ise kesinlikle bir uzmana görünün.

Tırnak mantarının bulaşma yolları ve onları destekleyen faktörler içinde rutubet, ayakkabı paylaşımı, toplu yaşam yerlerinde yalınayak dolaşma şeklinde etkenler bulunur. Değişik emareler bir tırnak mantarını ortaya çıkarabilir. Opak, beyazımsı, sarımsı yada yeşilimsi hale gelen tırnakta kısmi yada toplam renk değişikliği, dokuda kalınlaşma yada değişim (tırnak ufalanır) ve tırnak plağının ayrılması en yaygın belirtilerdir.

Tırnak mantarına karşı 5 doğal tedavi #1

Tırnak mantarına karşı 10 organik tedavi

Etkilenen bölgeyi daima iyice sudan geçirin ve temiz bir bez yada tek kullanımlık havlu ile kurulayın. Mantarlar tırnaklara yerleşmeyi sevdiğinden, bilhassa ayak parmakları ve parmaklar içinde dikkatli olun. Bilhassa öteki aile üyeleri de kullanıyorsa tırnak makasınızı tertipli olarak dezenfekte edin. Ayaklarınızı mümkün olduğunca sık açıkta tutun ve her gün aynı ayakkabıyı giymemeye çalışın. Bileşik malzemeden yapıla ayakkabılardan kaçının ve cildin nefes almasını elde eden pamuğu tercih edin.

Bu ipuçlarının haricinde bazı organik tedavileri de deneyebilirsiniz.

1. Uçucu yağlar

Uçucu yağlar son aşama konsantre ve oldukca kuvvetli bitkisel etken maddelerdir. Bazıları mantar önleyici özelliklere haizdir ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde faydalıdır. Bilhassa lavanta ve çay ağacı yağını kullanabilirsiniz.

Etkilenen bölgeyi temizleyerek başlayın. Seçtiğiniz esansiyel yağı tırnağa saf olarak uygulayın. 10 ila 20 dakika içinde beklemeye alın, durulayın ve peşinden temiz bir bezle kurulayın. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Kullanılabilecek öteki uçucu yağlar içinde mantar ve irin önleyici etkileriyle malum Hindistan cevizi, kekik ve tarçın yağı da bulunur. Bu tarz şeyleri bitkisel yağ ile karıştırıp direkt tırnağa uygulayabilirsiniz.

Uçucu yağ kullanmadan ilkin daima dirsek kıvrımında yada bilekte alerji testi halletmeye dikkat edin. Bilhassa hamileyseniz kesinlikle bir sıhhat uzmanına danışın.

2. Karbonat

Karbonat ayak parmaklarında bulunan fazla nemi kurutur. Kalın bir macun oluşturmak için karbonat ve suyu iyice karıştırın. Tırnağa uygulayın, 10 dakika beklemeye alın ve durulayın. Tırnağınızı temiz bir bezle kurulayın.

Öteki bir yöntem ise karbonatla ile ayak yada el banyosu yapmaktır. 5 yiyecek kaşığı karbonatı 1 litre ılık suda seyreltin. Ayağınızı yada elinizi 15 dakika süresince daldırın. Sonrasında iyice kurulayın.

3. Sirke

Sirke asidiktir ve cildinizin pH’ını tekrardan dengelemek ve mantardan görevli mikroorganizmaları ortadan kaldırmak için mükemmeldir. Eşit oranda beyaz sirkeyi yada elma sirkesini suyla karıştırın. Etkilenen tırnağı 30 dakika bu karışımda beklemeye alın. Peşinden iyice kurulayın. Bu yöntemş her gün uygulayın.

4. Limon

Taze sıkılmış bir limon yüksek konsantrasyonda sitrik asit ihtiva eder ve bu madde mantara yol açan mikropların ilerlemesini yavaşlatmaya destek sunar. Taze limonu sıkın. Bir pamuklu çubukla, saf limon suyunu etkilenen bölgeye uygulayın.

5. Sarımsak

Sarımsak iyi malum bir mantar önleyicidir. Tırnağınıza sürmek için beyaz sirkeyle karışmasını sağlayarak bir macun hazırlayabilirsiniz. Bir diş sarımsağı ezin ve birazcık sirke ile karıştırın (bu, pütürlü bir macun verecektir). Bu macunu tırnağa uygulayın. Peşinden bir bandajla örtün ve birkaç saat beklemeye alın. Ondan sonra karışımı çıkarabilir ve tırnağı iyice kurulayabilirsiniz. Tırnak mantarı tamamen kaybolana kadar bu tedaviyi her gün tekrarlayın.

Tırnak mantarına karşı 5 doğal tedavi #2

Mantar enfeksiyonlarına ne sebep olur?

Ayak tırnağı enfeksiyonlarında en sık görülen mantarlar Trichophyton rubrum ve Trichophyton mentagrophytes’tir. Bu mantarlar ayakkabı şeklinde sıcak ve nemli ortamları sever. Spor salonu soyunma odaları, duş odaları ve yüzme havuzları şeklinde halka açık yerlerde mantarlar yaygındır. Ayaklarda dolaşan kan daha azca olduğundan, bağışıklık sistemi ayaklardaki mantarlarla savaşmak için daha oldukca çalışmak zorundadır.

Enfeksiyon ilerledikçe tırnak daha çok ağrılı hale gelebilir ve kalınlaşabilir. Enfeksiyon ek olarak öteki tırnaklara, çevreleyen deriye yayılabilir. Ciddi enfeksiyonların tedavisi daha zor olsa gerek, bundan dolayı erken teşhis edilmesi önemlidir. Enfeksiyonun kötüleştiğini gösteren emareler içinde daha belirgin renk değişikliği, daha belirgin ufalanma ve sararma, tırnak kalınlaşması, enfeksiyonun öteki tırnaklara yayılması ve enfeksiyonun çevredeki cilde yayılması bulunur.

Asla kimse enfeksiyona karşı bağışık değildir sadece bazı kişileri daha savunmasız hale getiren birkaç unsur vardır. Etken bir yaşam seçimi, sizi mantarlarla teması kolaylaştıracak çeşitli durumlara maruz bırakabilir. Bazı risk faktörleri genetik, bazıları ise ferdin sıhhat durumu ile ilgilidir. İleri yaş, kan dolaşımı sorunları, önceki yada mevcut bir yaralanma yada tırnak enfeksiyonu ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi (HIV/AIDS, diyabet) tırnak mantarı geliştirme riskini büyük seviyede artırır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.