Tırnaklarda hafife alınmaması ihtiyaç duyulan işaretler

14.09.2022
Tırnaklarda hafife alınmaması ihtiyaç duyulan işaretler


Tırnakların renginde, dokusunda ve yapısında meydana gelen değişimler birçok değişik hastalıktan kaynaklanabiliyor. İşte dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan emareler ve tırnaklarda ortaya çıkan hastalıklar…

Tırnaklarda hafife alınmaması gereken işaretler

Güzel ve sıhhatli tırnaklara haiz olmak yalnız görüntü açısından mühim değildir. Tırnaklar bir çok süre genel sağlığı yansıtır. Tırnakların renginde yada dokusundaki değişimler, çizgilerin yada noktaların varlığı şeklinde bazı problemler, genel olarak bir sıhhat problemi bulunduğunun işareti olabilir.

Enfeksiyonlar, beslenme yetersizlikleri ve hatta mühim hastalıkların ilk emareleri tırnaklarda ortaya çıkabilir.

Sıhhatli bir tırnak, pembe tırnak plağı ve pürüzsüz ve tertipli yüzeyden oluşur. Hem de yarı saydam görünür, bu yüzden tırnak yatağı isminde olan ve kan damarlarıyla dolu alttaki dokunun pembe rengini alır.

Tırnaklarda hafife alınmaması gereken işaretler #1

Kırılgan tırnakların sebepleri nedir?

Tırnaklar vitaminler, amino asitler, mineraller, yağlar ve sudan oluşur. Bu maddelerden herhangi biri eksikse tırnaklar kırılgan, ince ve yumuşak hale gelirler.

Tırnaklar kolayca kırılır ve döküntüler ortaya çıkarsa bu durum, mineral (demir, bakır, selenyum ve çinko) ve vitamin (A, B6, E) eksikliğinin bir işareti olabilir.

Problemi tetikleyebilecek başka faktörler de vardır. Aşırı tırnak bakımı, deterjanlar ve sert kimyasallarla uzun soluklu temas, sedef hastalığı şeklinde cilt hastalıkları ve bazı enfeksiyonlar tırnakları kırılgan hale getirebilir.

Tırnaklarda hafife alınmaması gereken işaretler #2

Tırnaklardaki çizgiler ne anlama geliyor?

Tırnaklarda çizgiler yada noktalar görünebilir. Peki, neyi gösteriyorlar? Çizgilerin ve noktaların önemi nedir?

Dikey çizgili tırnaklar

Yüzeyde dikey paralel çizgiler şeklinde azca fazlaca derin çizgiler var ise, bir çok durumda bu durum organizmanın ve dolayısıyla tırnakların fizyolojik yaşlanmasıyla bağlantılıdır. Daha ender olmakla beraber, kronik egzama, romatoid artrit yada dolaşım yetmezliğinin bir sonucu olabilir.

Koyu çizgili tırnaklar

Tırnak travması, ortaya çıkan damar hasarına bağlı dikey koyu çizgilerin ortaya çıkmasına niçin olabilir. Daha azca yaygın nedenler tırnak mantarı, iyi huylu bir ben yada melanom ve adrenal bezlerin bozulmasına bağlı Addison hastalığıdır.

Tırnaklarda yatay çizgiler

Tırnaklarda yatay ve paralel çizgiler belirirse, bu ufak travmaların yada böbrek yada karaciğer yetmezliği problemininin bir işareti olabilir.

Dalgalı tırnaklar

Tırnaklar hafifçe dalgalı bir desenle büyüdüğünde, çoğu zaman niçin tırnağa zarar veren aşırı agresif bir bakım ürünüdür.

Çöküntülü tırnaklar

Ufak noktalar halinde çöküntülerin ortaya çıkması durumunda, sedef hastalığı, kontakt dermatit, egzama şeklinde cilt hastalıklarının niçin olabileceği yada alopesi areata ile bağlantılı olabilecek bir anomali olan çukurlaşma meydana gelebilir.

Tırnaklarda hafife alınmaması gereken işaretler #3

Tırnakların rengi

Tırnakların rengi de vücudumuzla ilgili enfeksiyon, hastalık yada hastalıkların varlığını izah edebilir.

Sarı tırnak

Düşük kaliteli ojeler ve sigara içme alışkanlığı çoğu zaman tırnakların sararmasının en sık nedenleridir. Sadece, bronşit, sinüzit ve bazı durumlarda plörezi şeklinde solunum bozuklukları ile ilgili daha ciddi sıhhat sorunları sebebiyle de tırnaklar sararabilirler.

Beyaz ve pembe tırnaklar

Tırnaklar yarı beyaz ve yarı pembe yada neredeyse tamamen beyazsa, kandaki normalden daha yüksek nitrojen seviyesinden şüphelenilebilir. Tırnağın tamamen beyazlaması anemi yada siroz şeklinde karaciğer hastalıklarının bir işareti olabilir.

Beyaz yada kahverengi tırnaklar

Yavaş yavaş renk değiştiren, beyazlaşan ve koyulaşan bir tırnak, tırnak mantarının bir işaretidir. Enfeksiyon ilkin tırnak yatağında adım atar ve sonrasında tırnağın kendisine ulaşarak onu daha kalınca ve kırılgan hale getirir.

Tırnaklarda hafife alınmaması gereken işaretler #4

Tırnak mantarı nedir ve iyi mi önlenir?

Onikomikoz olarak adlandırılan tırnak mantarı, tırnakları beyaz yada sarımsı, pürüzlü ve kırılgan hale getirir. Mantar, maya yada küflerin niçin olduğu fazlaca yaygın bir enfeksiyondur.

Onikomikoz, esas olarak ayak tırnaklarını etkisinde bırakır. Ayakkabıların içinde oluşan ısı ve rutubet, mikroorganizmaların gelişmesini ve çoğalmasını destek sunar. Enfeksiyondan görevli mantar, tırnaktaki mikro çatlaklardan nüfuz eder, onu oluşturan keratin tabakasını yok eder ve pH’ını asitten alkaliye dönüştürür. Netice, tırnağın biçim, renk ve dokusunda belirgin değişimler oluşmasıdır.

Tırnak mantarı oluşumu için risk faktörleri şunlardır:

– Nemli bir ortam oluşmasını tetikleyen ayakkabıların kullanılması,

– Yüzme havuzları ve spor salonları şeklinde halka açık ve nemli yerlerde çıplak ayakla yürümek,

– Aşırı terleme,

– Mikroplara karşı bir bariyer görevi gören tırnak ekinin etrafındaki kütiküllerin çıkarılması,

– Dolaşım bozuklukları,

– Diyabet,

– İleri yaş.

Bazı risk faktörlerine karşı pek bir şey yapılamazken, bazıları ise değiştirilebilirdir. Tırnak mantarının önlenmesi için bazı kuralların benimsenmesi gerekir:

– Elleri, ayakları ve parmaklar arasındaki boşluğu dikkatlice kurulayın,

– Nemli ortak alanlarda çıplak ayakla yürümeyin,

– Naturel pamuk çorapları tercih edin,

– Mümkünse açık ayakkabılar tercih edin,

– Tırnak etlerini çıkarmaktan kaçının ve agresif tırnak bakım ürünleri kullanmayın.

Tırnak mantarı tedavisi topikal mantar önleyici losyonlar ve kremlerle yapılır, bazı durumlarda görevli mantarı yok ederek tesir eden ağız kanalıyla mantar önleyiciler de alınabilir. Oldukca uzun devam eden bir tedavidir, el tırnaklarında 6 ay, ayak tırnaklarında 1 yıla kadar tedavi uzayabilir.

Tırnaklarda hafife alınmaması gereken işaretler #5

Tırnaklarınızı iyi mi güçlendirebilirsiniz?

Kuvvetli, güzel ve sıhhatli tırnaklar için bazı ipuçları:

İyi nemlendirin

Uygun sıvı alımı tüm organizmanın ve ek olarak yüzde 20’si sudan oluşan tırnakların sağlığı için gereklidir. Peki, iyi mi yapılmalı? Hususi ürünlerle yada naturel ev yapımı merhemlerle uygun rutubet seviyesini koruyabilirsiniz. Bir shea yağı ile birkaç damla limonu karıştırın ve peşinden iyi bir ayak banyosu yaptıktan sonrasında bilhassa ayak başparmaklarına olmak suretiyle tırnaklarınıza masaj yapın.

Gıda eksikliklerine dikkat edin

Tırnakların kırılganlığına karşı en etkili maddeler biotin, çinko ve selenyumdur. Biotin, H vitamini olarak da malum B grubunun suda çözünen bir vitaminidir. Selenyum ve çinko ile beraber saç ve tırnakların sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Bu maddeler, takviye şeklinde alınabilmelerinin yanı sıra, devamlı vitamin ve mineraller yönünden varlıklı beslenme kanalıyla da alınabilir. Tertipli ve çeşitli meyve ve sebze tüketimi fazlaca önemlidir.

B12 vitamini tırnakları kuvvetli tutmak için lüzumlu olan demirin emiliminde mühim bir rol oynarken, B9 vitamini tırnak yapısının sağlığına katkıda bulunur. Ek olarak C vitamini eksikliği, kırılgan tırnaklara ve tırnakların büyümelerinde yavaşlamaya niçin olur. Tırnakları ve bununla beraber saçları güçlendirmeye destek olan bir protein olan kolajen üretimi için fazlaca önemlidir. Vücut tarafınca üretilmeyen C vitamini, besinler kanalıyla yada takviyeler kanalıyla alınmalıdır.

Tırnaklarınıza iyi bakın

Oldukca agresif olan kendin yap manikürleri ve pedikürleri tırnakların zayıflamasına niçin olabilir ve onları daha çok enfeksiyon riskine maruz bırakabilir. Peki güzel duyu açıdan güzel fakat tırnaklara dikkat eden bakımın sırrı nedir? Her şeyden ilkin, tırnak etlerini kesmekten kaçının. Ek olarak tırnağın uzunluğunun parmak ucunun üst kısmı ile aynı seviyede tutulması tavsiye edilir. Son olarak, kesildiğinde, kenarları metal törpülerle düzeltmeyin, bu durum ufak travmalara niçin olabilir.

Kalıcı oje ve jellere dikkat edin

Son yıllarda yarı kalıcı oje ve jellerin kullanımında gerçek bir patlama oldu. Elbet bu 2 teknik devamlı kusursuz tırnaklara haiz olmanızı sağlar, sadece bunların aşırı kullanımı uzun solukta tırnakların sağlığını negatif yönde etkileyebilir. Her iki teknik de tırnağı aşındırır, bu yüzden her iki durumda da tırnak zayıflar. Tırnaklarınızı yıl süresince minimum birkaç ay süresince naturel halinde tutun.

Tırnaklarınız yerine parmak uçlarınızı kullanın

Bilhassa birazcık uzun olduklarında, teneke kutu yada öteki ufak nesneleri açmak için tırnaklarınızı kullanmanız doğaldır. Sadece bu hareket tırnakları zayıflatır ve kırılmalarını kolaylaştırır. Onları korumak için parmak uçlarınızı kullanın.

Agresif ürünlerden kaçının

Bu, hem el dezenfektanları hem de ev temizleyicileri için geçerlidir. Bir çok süre, kırılgan tırnaklara niçin olabilecek kimyasallar ihtiva ederler. Bundan dolayı satın alırken ürünleri dikkatli seçin ve eldiven kullanarak ellerinizi ve tırnaklarınızı koruyun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.