Tiroid bozuklukları tedavi edilmezse kansere dönüşebilir

05.02.2022
Tiroid bozuklukları tedavi edilmezse kansere dönüşebilirBayanlar içinde oldukça yaygın olan tirodi kanserinin erken emareler yardımıyla keşfederek riskli durumu ortadan kaldırmak mümkün!


Tiroid bozuklukları tedavi edilmezse kansere dönüşebilir

Tiroid bezi, boynun ön tarafında bulunan ve vücudun düzgüsel çalışmasına destek olan hormonlar üreten kelebek şeklinde bir bezdir. Minik bir tiroid dengesizliği bile sağlığınız ve iyiliğiniz için bir ekip negatif sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden herhangi bir probleminin, bilhassa de tiroid kanserinin erken teşhisi oldukça önemlidir.

Oluşabilecek çeşitli tiroid sorunları vardır. Hipotiroidizm, vücut tarafınca üretilen tiroid hormonunun yetersiz kalması durumudur. Devamlı yorgunsanız, aşırı kiloluysanız ve soğuğa tahammül edemiyorsanız, düşük etken tiroidiniz olabilir. Hipertiroidi ise vücut oldukça fazla tiroid hormonu üreterek kilo yitirilmesine, kaygıya, uyku problemlerine, düzensiz adetlere ve ısıya duyarlılığa niçin olduğunda ortaya çıkar. Tiroid şişmesi (guatr), iyi huylu ve fena huylu (kanserli) tiroid nodülleri, tiroid bezinin öteki belirgin bozukluklarıdır.

Tiroid bozuklukları tedavi edilmezse kansere dönüşebilir #1

TİROİD RAHATSIZLIKLARI NELERDİR?

Tiroid bozuklukları çoğu zaman asemptomatiktir yada uzunluğunda bir yumru şeklinde görünebilir. BT taramaları yada sonogramlar şeklinde klinik muayeneler yada görüntüleme emek harcamaları esnasında çoğunlukla iyi huylu bir tiroid nodülü ile karıştırılır. Kanser yeterince erken tespit edilmezse yayılarak ağrıya, yutma problemlerine ve ses kısıklığına niçin olabilir.

Tiroid kanserinin yaygın emarelerinden bazıları şunlardır:

– Uzunluğunda cilt kanalıyla hissedilebilen yumru,

– Artan ses kısıklığı dahil olmak suretiyle ses değişimleri,

– Yutma sorunları,

– Boyun ve boğaz rahatsızlığı,

– Şişmiş boyun lenf düğümleri,

– Kemikte şişlik yada ağrı (kemiğe metastaz durumlarında),

Tiroid kanseri bayanları erkeklerden üç kat daha çok etkisinde bırakır. 40’lı ve 50’li yaşlardaki hanımefendiler ile 60’lı ve 70’li yaşlardaki erkeklere çoğu zaman hastalık teşhisi konur. Ek olarak hamile hanımlarda meme kanserinden sonrasında en sık görülen ikinci kanserdir.

Tiroid bozuklukları tedavi edilmezse kansere dönüşebilir #2

TİROİD KANSERİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bir çok tiroid kanseri erken yakalanırsa tiroid cerrahisi ve radyo-iyot tedavisi ile tedavi edilebilir. Tiroid nodüllerinin bir çok iyi huyludur ve nodüllerin yalnız yüzde 5’inin averaj olarak kanserli olduğu kanıtlanmıştır. Duruma nazaran doktorunuz size tiroid ultrasonografisi ve gerekirse nodül için iğne testi yaptırmanızı önerebilir.

En yaygın tiroid kanseri türü papiller tiroid kanseridir (papiller tiroid karsinomu olarak da bilinir). Papiller karsinom en sık olarak sıhhatli tiroid dokusunda katı, düzensiz yada kistik bir kitle olarak görülür. Bu kanser türünün yüksek bir tedavi oranı vardır ve tüm papiller tiroid kanseri hastaları için 10 senelik sağkalım oranlarının yüzde 90’ın üstünde olduğu tahmin edilmektedir.

Tüm dünyada papiller tiroid kanseri için cerrahi en yaygın tedavi seçeneğidir. Tiroid lobektomi, radyasyona maruz kalma öyküsü olmayan genç hastalarda (20 ila 40 yaş arası) iyi sınırı olan, izole edilmiş ve 4 santimetre’den minik papiller karsinomları tedavi etmek için kullanılabilir. Papiller tiroid kanseri olan hastalarda (tiroid bezinin tamamen çıkarılması) öteki cerrahi seçenek total tiroidektomidir. Daha azca yaygın olan öteki tiroid kanseri türleri, foliküler, medüller ve anaplastik karsinomlardır.

Tiroid bozuklukları tedavi edilmezse kansere dönüşebilir #3

TİROİD KANSERİ ÖNLEME YOLLARI

Genetik testler, medüller tiroid kanseri yada çoklu endokrin neoplazi riskinizi artıran değiştirilmiş bir geniniz (mutasyon) olup olmadığını belirleyebilir. Hatalı gene sahipseniz, kanser gelişmeden ilkin önleyici (profilaktik) bir prosedür olarak tiroid bezinizin alınmasını tercih edebilirsiniz.

Düzgüsel tiroid bezi işlevi için iyot gereklidir, bundan dolayı balık, süt ürünleri ve iyotlu tuz şeklinde yiyecekleri yiyecek tiroidle ilgili sorunlardan kaçınmaya destek olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.