TL’ye dönüşüm desteklenmesinde kurumlara vergi muafiyeti

11.01.2022
TL’ye dönüşüm desteklenmesinde kurumlara vergi muafiyetiGömü ve Maliye Bakanlığı, TL’ye dönüşümün desteklenmesi kapsamına alınan kurumların kur ve altın değerlemesinde oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getirecek.


TL'ye dönüşüm desteklenmesinde kurumlara vergi muafiyeti

Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi kapsamına meydana getirilen düzenleme ile kurumlar ve firmalar de destek kapsamına alınmıştı.

Mevzuya ilişkin yeni bir düzenleme daha yapılmış oldu.

KURUMLAR VERGİSİ İSTİSNASI GELİYOR

Gömü ve Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere gore, kurumlar vergisi mükellefleri, 31 Aralık 2021 tarihindeki bilançolarında yer edinen yabancı paralarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) düzenlemeleri çerçevesinde Türk lirasına dönüştürmeleri halinde bu suretle açılacak TL mevduat ve katılım hesaplarında minimum üç ay vadeli olarak değerlendirebilecek.

Bakanlığın hazırladığı taslak kapsamında, kur değerlemesi sonucu hesaplanan kur farkı kazançları kurumlar vergisinden kural dışı edilecek.

Vade sonunda elde edilmiş faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden kural dışı olacak.

Türk lirasına dönüştürme işleminin 17 Şubat 2022 evveliyatına kadar yapılması durumunda, 2021 yılı son geçici vergi süreci için de bu istisnadan yararlanılabilecek.

ALTINDAN DÖNÜŞÜMDE BU KAPSAMDA

Ek olarak kurumlar vergisi mükellefleri, altın eşeysel hesaplarındaki varlıkları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyelerini dönüşüm fiyatı üstünden Türk lirasına çevirebilecek.

Böylelikle elde edilmiş Türk lirası varlığının minimum üç ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirilmesi durumunda, altının Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşacak kazançlar ve vade sonunda elde edilmiş faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden kural dışı tutulacak.

TL ye dönüşüm desteklenmesinde kurumlara vergi muafiyeti #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.