TL’ye dönüşüm hesaplarında faiz yetkisi Merkez Bankası’na ilişkin

01.02.2022
TL’ye dönüşüm hesaplarında faiz yetkisi Merkez Bankası’na ilişkinTürk Lirası’na dönüşüm hesaplarında uygulanacak faiz oranının belirleme yetkisinin TCMB’ye verildi. Gurbetçilerin dövizi de Merkez Bankası’nda bozdurularak “YUVAM” hesabına aktarılabilecek.


TL'ye dönüşüm hesaplarında faiz yetkisi Merkez Bankası'na ait

Resmi Gazete’de, Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi hakkında bir Bildiri yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Altın hesapları, Döviz tevdiat hesapları ve katılım fonlarının vadeli Türk lirası Mevduat yada katılma hesaplarına dönüşümünde bankanın mevduat hesabına uygulayacağı azami faiz oranını belirlemeye yetkili olacak.

AZAMİ FAİZ ORANINI BELİRLEMEDE MERKEZ BANKASI YETKİLİ

Resmi Gazete’de gösterilen değişiklikle, faizi belirleme yetkisi Merkez Bankası’na verildi. Gazete’de mevzu ile ilgili “Merkez Bankası, bankanın mevduat hesabına uygulayacağı azami faiz oranını belirlemeye yetkilidir.” denildi.

TL ye dönüşüm hesaplarında faiz yetkisi Merkez Bankası na ait #1

UYGULAMADAKİ TEBLİĞLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Bildiri’de Değişim Yapılmasına Dair Bildiri ile Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Bildiri’de Değişim Yapılmasına Dair Bildiri gösterildi.

Meydana getirilen değişim sonucu, altın hesapları, döviz tevdiat hesapları ve katılım fonlarının vadeli Türk lirası mevduat yada katılma hesaplarına dönüşümüne ilişkin maddelere yeni bir bent eklendi.

TL ye dönüşüm hesaplarında faiz yetkisi Merkez Bankası na ait #2

YURT DIŞINDAKİ TÜRKLER YUVAM HESABI AÇABİLECEK

Gene yurt haricinde yaşayan vatandaşlar da Türkiye’deki hesaplarını TL’ye dönüştürülebilecek. Yurt haricinde yerleşik vatandaşlar mevduat ve katılım sistemi Yurt Haricinde Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi hesaplarıyla işlem gerçekleştirilecek. Dolar, euro ve sterlin eşeysel hesaplarını TL’ye dönüştüren Türk vatandaşları, destek uygulamasından yararlanabilecek.

Banka tarafınca Merkez Bankası’nın hesabına aktarılan dövizler, Merkez Bankası tarafınca dönüşüm kuru üstünden satın alınacak ve karşılığı Türk Lirası ilgili bankaya aktarılacak. İlave getiri döviz bazında anaparanın Türk Lirası karşılığı üstünden hesaplanacak ve Türk Lirası olarak ödenecek. Vade sonunda hesap sahibine anapara ile faiz, katılma hesabı sahibine ise vade sonundaki katılma hesabı bakiyesi banka tarafınca ödenecek.

TL ye dönüşüm hesaplarında faiz yetkisi Merkez Bankası na ait #3

Yetkinin Merkez Bankası’na verilmesinin peşinden, piyasalardan uygulamaya pratiklik kazandıracağı yorumları geldi.

Resmi-Gazete

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.