Togg seri üretim için yeşil ışık yaktı! İşte zamanı

06.08.2022
Togg seri üretim için yeşil ışık yaktı! İşte zamanı


Togg, uzun bir süredir tesislerin inşası ve kurulumu ile uğraşıyor. Bu senenin son çeyreğine kadar da seri üretime geçmeyi hedefliyordu. Hatta geçtiğimiz temmuz ayı itibariyle deneyim etme üretimlerine başlandığı açıklandı. Peki Togg banttan ne zaman inecek? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Togg C-SUV’un seri üretim zamanı için müjdeyi verdi. İşte detaylar…

Togg, seri üretim için yeşil ışık yaktı! İlk otomobil banttan ne zaman inecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Kocaeli’ye Kıymet Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Burada yerli ve ulusal teknolojiler hakkında bazı açıklamalarda bulunmuş oldu. Bunların içinde uzun süredir merakla beklenen Togg C-SUV modelinin seri üretim zamanı de yer aldı. Peki Togg banttan ne zaman inecek?

Togg C-SUV / Togg seri üretim tarihi

Erdoğan tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Togg tarafınca üretilecek ve satışa sunulacak olan aracı 29 Ekim’de göreceğiz. Gemlik tesislerinin ve fabrikaların açılış törenleri de aynı gün içinde yapılacak. Şu demek oluyor ki Togg’un resmi olarak faaliyete bu tarihte geçeceğini söyleyebiliriz.

Togg, TruGo şarj istasyonu kurulumuna başladı!


Togg, TruGo şarj istasyonu kurulumuna başladı!

Togg, bugün itibariyle TruGo şarj istasyonu kurulumuna başladı. Şu an için ilk aygıt üstünde testlerin sürdüğü söylendi. İşte detaylar…

Naturel gelişmeler bu kadar değil. İlk Togg modeli üretim bandından inene kadar şarj istasyonunun testleri yapılacak. Satışa çıkana kadar ise birçok ilde bu cihazların kurulumu gerçekleşecek. Hedeflenen sayı ise ilk etapta 81 ilde aynı anda 2 aracı şarj edebilen toplam 1000 tane istasyonun yerleştirilmesi.

Buna ek olarak, yeni şarj istasyonları 180+ kWs DC hız yardımıyla araçların bataryasını yüzde 20’den yüzde 80’e kadar averaj olarak 25 dakikada gerçekleşiyor. Bu da her dakikada başına 7.5 km menzil (300 km menzile haiz batarya paketi) anlamına geliyor.

Togg kaç para olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 25 Temmuz’da TRT’de katılmış olduğu programda gazeteciler tarafınca kendisine yöneltilen sorulara yanıt verdi. Burada Togg’un fiyatı yada uygulanacak vergi mevzusunda bir teşvik olup olmayacağı hakkında da bir sual geldi.

Togg sedan/ Togg seri üretim tarihi

Erdoğan ise cevap olarak motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için vergi oranını yüzde 10’a düşürerek Togg’da dahil birçok elektrikli otomobil için teşvik sunulduğunu söylemiş oldu.

Togg’un satışa sunmuş olacağı ilk SUV modelinin ise 150 kW ve 300 kW şeklinde arkadan çekişli ve dört çeker olacak şekilde 2 değişik motor seçeneği bulunacak. Bu durumda Togg’un 150 kW’lık modeli ÖTV’siz şekilde 700 bin TL’nin altında bir fiyata haiz olacak.

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Bu fiyata ise ilkin yüzde 10 ÖTV, arkasından yüzde 18 KDV uygulanacak. Dolayısıyla maksimum fiyatı 908 bin TL olacak. Diğeri dört çeker versiyona baktığımızda ise 750 bin TL’nin altında ise yüzde 50, üstünde ise yüzde 60 oranında ÖTV uygulanacak.

Erdoğan, Togg’un dört çeker versiyonu üzerine hususi bir açıklama yapmadı. Fakat tıpkı ilk modelde olduğu şeklinde bu motor seçeneği de düşünülerek 750 bin TL şeklinde bir ücret belirlendiyse, en yüksek 1 milyon 327 bin 500 TL olacaktır. Naturel 750 bin TL’nin üstünde olursa bir tepe fiyat sınırı olmayacaktır.

Togg’un yerlilik oranı yüzde kaç?

Geçtiğimiz haziran ayının sonlarında ortaya çıkan verilere bakılırsa Togg C-SUV modelinin yerlilik oranı yüzde 51 civarında olacak. Ondan sonrasında takip eden B-SUV ve C-MPV modelleriyle birlikte ise bu oran fazlaca daha yukarıya çıkartılacak.

Togg batarya/ Togg seri üretim tarihi

Bilhassa 3 senelik plana baktığımızda, 2026’ya kadar yüzde 68 seviyesine kadar çıkılması hedefleniyor. Bu hedefte Togg ve Çinli iş ortağı Farasis’in yüzde 50’şer payla kurduğu Siro Energy şirketinin yapacağı pil üretimi de büyük önem arz ediyor.

Siro Energy, Gemlik’teki Togg fabrikasının yanına inşa etmeye başladığı yerli lityum pil üretim tesisini 2023 yılına yetiştirmeyi hedefliyor. Tam kapasite ile faaliyete başladığında ise senelik 15 GWh’lik pil üretimi yapabilecek.

Togg C-SUV özellikleri

Özellikler Açıklanan veriler
Motor 150 KW/ 300 KW
Beygir gücü 200 HP/400 HP
0-100 hızlanma <7.6 sn/ <4.8 sn
Menzil 300 km/ 500 km
Otonom sürüş 3. düzey
Aks açıklığı 2890 mm
Euro NCAP 5 yıldız hedefleniyor
Motor seçenekleri Arkadan çekişli/ Dört çeker
Batarya seçenekleri 2 Paket
Şarj Rapid şarj teknolojisi
2023’te
 30 dakikada yüzde 80 dolum
2025‘te 8 dakikada yüzde 80 dolum

Togg modellerinin çıkış zamanı

Model Araç tipi Tanıtım zamanı Türkiye çıkış zamanı Avrupa çıkış zamanı Motor
Togg SUV C-segment SUV 27 Aralık 2019 2023 ilk çeyrek 2024 3. çeyrek Elektrikli
Togg Sedan C-segment Sedan 27 Aralık 2019 2024 3 ile 4. çeyrekte Elektrikli
Togg Hatchback Planlanıyor 2030’a kadar Elektrikli
Togg Kompakt SUV B-segment SUV Planlanıyor 2030’a kadar Elektrikli
Togg MPV Planlanıyor 2030’a kadar Elektrikli
YouTube video

SDNShiftdelete.net

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.