Tokat’ta Anadolu’nun İlk Türk İslam üniversitesi müze oldu

07.10.2022
Tokat’ta Anadolu’nun İlk Türk İslam üniversitesi müze oldu


Tokat’ta, Anadolu’nun ilk Türk-İslam Üniversitesi olan Yağıbasan Medresesi’nin bilim tarih müzesine dönüştürüldü.

Tokat'ta Anadolu’nun İlk Türk İslam üniversitesi müze oldu

Danişmentliler döneminde Sulu Sokak bölgesinde Nizameddin Yağıbasan tarafınca İlk Türk-İslam Bilim Üniversitesi olarak yaptırılan, gök bilimi ve tıp eğitimi verilen medrese turizme kazandırıldı.

Tokat Belediyesi tarafınca 2019 senesinde medresenin Türk, İslam ve Bilim Müzesi olması için başlatılan emek harcamalar tamamlandı. AK Parti Mahalli Yönetimler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin iştirakı ile düzenlenen programla açılışı yapılmış oldu.

Tokat ta Anadolu’nun İlk Türk İslam üniversitesi müze oldu #1

900 adımda 900 senelik tarih

İHA’nın haberine nazaran; törenin açılış konuşmasını icra eden Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 900 adımda 900 senelik zamanı içinde barındıran Sulu Sokak Çarşısına bir müze daha kazandırıldığını belirterek, “Bilhassa bu periyodu biz geçmişin ihyası geleceğin inşası sloganını ve mottosuna koymak suretiyle bu bölgede zamanı bu alanımızdaki meydana getirilen bu emekleri ortaya koymanın gayreti içinde olduk” dedi.

Tokat ta Anadolu’nun İlk Türk İslam üniversitesi müze oldu #2

Özhaseki: “Eseri olmayanın yerinde yeller yapıt”

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ile Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun konuşmasının arkasından kürüye AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki geldi.

Tokat ta Anadolu’nun İlk Türk İslam üniversitesi müze oldu #3

Meydana getirilen hizmetlerin önemine değinen Özhaseki, “Kim ne yaparsa yapsın. Bizim hedefimiz hizmet. İnsan odur ki bırakabilir yapıt, eseri olmayanın yerinde bölgeler yapıt. Cumhurbaşkanımızın da temel felsefesi bu. 20 senelik iktidarımız döneminde Tanrı’a hamdolsun binlerce hizmet ve yapıt ortaya koyduk. Bundan sonrasında da biz bu yolda devam edeceğiz. Tanrı utandırmasın, Rabbim utangaç etmesin. Bu güzel eseri kazandığın için kıymetli başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Meydana getirilen konuşmaların arkasından dualarla müzenin açılışı yapılmış oldu.

Tokat ta Anadolu’nun İlk Türk İslam üniversitesi müze oldu #4

Tokat ta Anadolu’nun İlk Türk İslam üniversitesi müze oldu #5

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.