Toshiba HDD teknolojisinde çığır açacak: 40TB için tarih verildi!

10.02.2022
Toshiba HDD teknolojisinde çığır açacak: 40TB için tarih verildi!


Toshiba, önümüzdeki beş yıl için durağan(durgun) disk sürücüsü yol haritasını özetledi. Şirket, sürücü başına plaka sayısını artırmanın yanı sıra yeni nesil kayıt teknolojilerini benimseyerek HDD’lerinin kapasitesini hızla artırmayı umuyor.

Firmanın en yakın planı, 26 TB’lık bir durağan(durgun) diski 2022 mali yılının sonuna kadar, şu demek oluyor ki bundan 14 ay sonrasında sunmuş olacağı anlamına geliyor. Ek olarak 2027 yılına kadar Toshiba 40TB HDD duyurusunun yapılması planlanıyor.

Western Digital, 20TB kapasiteli HDD’lerini tanıttı!


Western Digital, 20TB kapasiteli HDD’lerini tanıttı!

Western Digital, performans ve güvenilirliği artıran OptiNAND teknolojisine haiz 20TB HDD’lerini satışa sundu.

Toshiba, 40TB HDD için yol haritasını paylaştı

Durağan(durgun) sürücünün kapasitesini artırmanın iki yolu vardır: daha yüksek alan kayıt yoğunluğuna haiz plakalar kullanmak ve/yada bir HDD’ye daha oldukca plaka takmak. Geleneksel olarak, durağan(durgun) disk üreticileri her iki yöntemi de kullanır. Şu anda Toshiba’nın en yüksek kapasiteli HDD’leri, FC-MAMR teknolojisini kullanan dokuz alüminyum plakaya haiz 18 TB ürünleridir.

31 Mart 2023’te nihayetlenen 2022 mali yılının sonunda (önümüzdeki 14 ay içinde) Toshiba, MAS-MAMR teknolojisine geçerek 10 plakalı 26 TB HDD’sini tanıtmış olacak. Şirket, agresif ilerleme hızını 31 Mart 2025’te nihayetlenen 2024 mali yılının sonuna kadar devam ettirecek ve bu tarihe kadar 11 plakalı 30 TB’lık bir disk ortaya çıkarmayı planlıyor.

Bir tek 30/35 TB’den başlayarak Toshiba, HDD’ler için uzun vadeli evrim sağlaması beklenen HAMR teknolojisine geçmeyi düşünüyor. Toshiba, HAMR’ın 2027 mali yılından yada bundan averaj beş yıl sonrasında 40 TB’ın üstünde kapasiteye haiz bir durağan(durgun) disk sunmasına izin vereceğini söylüyor.

Toshiba’nın yüksek kapasiteli HDD’lerini manyetik kayıt teknolojisine dayalı olarak konumlandırması kayda kıymet bir ilerleme şeklinde görünüyor. Bununla birlikte tüketici sınıfı HDD’ler için MAS-MAMR ve/yada HAMR şeklinde teknolojilerin kullanılıp kullanılmayacağını yada kullanılacaksa ne süre hayata geçeceğini görmek merak uyandırıyor.

Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.