Header Reklam

Google Sponsor

Toshiba’dan flaş karar bilgisayar pazarından çekiliyor

Japonya merkezli teknoloji üreticisi Toshiba, 35 yıllık uzun bir sürenin ardından bilgisayar üretimini durdurmaya karar verdi.

12.08.2020
Toshiba’dan flaş karar bilgisayar pazarından çekiliyor

Bilgisayar piyasasında taşlar yerinden oynuyor. Bir zamanların önce gelen markalarından bir tanesi olan Toshiba, aldığı flaş bir kararla bilgisayar üretimini bütünüyle durdurmuş durumda. Elinde kalan hisselerini de Dynabook’a satan Toshiba’yı artık bu pazarda göremeyeceğiz.

1985 senesinde ilk bilgisayarı olan T1100 ile kullanıcılarının karşısına çıkan Toshiba, uzun seneler en çok tercih edilen markalardan biri oldu. Ancak zaman içerisinde rekabet daha da kızıştı, yeni oyuncuların pazara girmesi ve gerekli olan hamlelerin yapılamaması Toshiba’nın kan kaybetmesine yol açtı.

2004 senesinde satışa satışa çıkarılan bir Toshiba dizüstü bilgisayar modeli

Son yollarda ciddi derecede mali sıkıntılar yaşamakta olan ve bazı faaliyetlerini durdurmak mecburiyetinde kalan Toshiba, son olarak bilgisayar biriminin % 80’ini Sharp’a, yani dolayısı ile Foxconn’a satmıştı. Bu satış sonrası Toshiba ismi de ortadan kaldırılmıştı. Sharp ile varılan anlaşma sonucunda bilgisayarlarda kullanıcılacak ismin Dynabook olmasına karar verilmişti.


ETİKETLER: , ,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.


Google Sponsor