Toz tanesi boyutunda: İşte dünyanın en küçük bataryası!

24.02.2022
Toz tanesi boyutunda: İşte dünyanın en küçük bataryası!


Bilgisayarlar ve cep telefonları küçülmeye, data işlem gücü ise büyümeye devam ediyor. Sensörler, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve akıllı cihazların birbiriyle daha fazlaca iş birliği içinde olması, cihazların küçülmesini daha önemli hale getirdi. Bundan dolayı küçük pillere olan gereksinim da arttı.

Almanya’daki Chemnitz Teknoloji Üniversitesindeki araştırmacılar; mikro elektromekanik sensörlere, robotlara yada küçük cihazlara güç sağlayabilen dünyanın en küçük bataryası ile meraklandırdı. Bu şarj edilebilir pil, santimetrekare başına minimum 100 mikrowatt güç yoğunluğu ile bilgisayar çiplerini averaj on saat çalıştırabiliyor.

Steam Deck, batarya performansıyla hüsran yaratabilir!


Steam Deck, batarya performansıyla hüsran yaratabilir!

Şubat ayının sonunda çıkış yapacağı açıklanan Steam Deck ile ilgili ilk batarya testlerinden biri yayınlandı.

Dünyanın en küçük bataryası için Tesla’nın tekniği kullanıldı

Tuz tanesinden daha küçük boyuta haiz olan yenilikçi teknoloji, milimetre altı aralıkta enerji depolama tekniğinin geliştirilmesinde devrim yaratabilir. Üniversitenin paylaşımına bakılırsa araştırmacılar, Tesla’nın pilleri geliştirirken kullandığına benzer bir süreci takip etti.

Araştırmacılar “Swiss-roll” yada “micro origami” isminde olan bir işlem kullandı. Bilmeyenler için bu sistem özetlemek gerekirse özetleyelim: Polimerik, metalik ve dielektrik malzemelerden oluşan ince tabakaların çip yüzeyi üzerine art arda kaplanmasıyla, naturel gerilime haiz rulo şeklinde bir sistem oluşturulur. Mekanik gerilim, ince katmanların üstünde özgür bırakılır ve böylece rulo katmanları, hiçbir dış kuvvete gerek kalmadan enerji sağlayabilir.

Araştırma ekibi bu yöntemi kullanarak, sözgelişi yöresel ortam sıcaklığını sürekli olarak ölçen dünyanın en küçük bilgisayar çiplerini averaj on saat çalıştırabilecek, şarj edilebilir mikro piller üretti. Küçük pil; Nesnelerin İnterneti, minyatür tıbbi cihazlar, mikro robotik sistemler ve ultra esnek elektronikler benzer halde alanlarda sensör ve aktüatör teknolojileri için büyük potansiyele haiz.

Elde edilmiş cesaret verici sonuçlara ek olarak araştırmacılar, enerji depolama performansını milimetre altı ölçekte artırmanın hala mümkün bulunduğunu söylüyor. Emek harcama yazarlarından Oliver Schmidt, “Bu teknoloji için hala çok çok fazla optimizasyon potansiyeli var, bu yüzden gelecekte önemli seviyede daha güçlü mikro akümülatörler tasarlayabiliriz.” dedi.

Dünyanın en küçük bataryası hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz. 


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir