Trabzon’da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu

23.08.2022
Trabzon’da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu


Karadeniz Bölgesi’nde fındıkta hasadı tamamlayan üreticiler, fındığı kurutma telaşına düştü. Düz yer bulmakta zorluk çeken üreticiler, fındığını kurutmak için Sahil Yolu kenarındaki alanlara yöneldi.

Trabzon'da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu

Karadeniz’in yüksek kesimlerinde hasat devam ederken, alçak kesimlerde olgunlaşan fındığını toplayan üreticiler, kurutma mesaisine başladı.

Bahçelerinde topladıkları fındığı dik ve eğimli arazi yapısı sebebiyle kurutmak için düz yer bulmakta zorluk çeken üreticiler, harmanda Karadeniz Sahil Yolu kenarındaki alanları tercih ediyor.

Sahil süresince kaldırımlara serdikleri fındığı kurumaya bırakan üreticiler, hırsızlık vakalarına karşı ise kurmuş oldukları çadırlarda ve araçlarında nöbetleşe kalıyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO) bugün web üstünden randevulu sistemle alımların yapılması beklenen fındıkta, kurutma işlemi tamamlanmadığı için 1 Eylül’e erteleme oldu.

“TMO’dan gün olacağım”

Fındık kurutmak için harmanı olmadığını belirten üretici Bayram Keleş, Fındığımı ilçenin köyünde topladım. Bizim oralar yüksekte kalmış olduğu için havalar orada pek iyi değildi. Arazilerimiz de eğimli olduğundan fındığı serecek harman bulamadık. O yüzden patoza vurdurduğum fındığımı Karadeniz Sahil Yolu’na getirmek zorunda kaldım. 10 gündür buradayım. Aracımda kalıyorum geceleri. Fındığımın başlangıcında nöbet tutuyorum. Fındık oldukca şükür kurudu. Nemlenmedi, çürümedi, kararmadı. Hasat da oldukca iyi geçti. Verimli fındık vardı bahçemizde. Bugün TMO’dan gün alacağım sonrasında da teslim edeceğim TMO’ya fındığımı. diye konuştu.

Trabzon’da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu VİDEO

“Sahil yolu fındığı kurutmak için en iyi yer”

DHA’nın haberine gore Fındık üreticisi Orhan Yıldırım’daFındığımı aldım, sahile geldim. Şimdi burada zülüf halinde bigün bekleteceğim fındığımı sonrasında patoza vuracağım. Tane haline getirdiğim fındığı gene burada kurutmaya devam edeceğim. Karadeniz Sahil Yolu fındığı kurutmak için en iyi yer. Betona serince daha acele kuruyor fındık. Hem düz bir harman oluyor bizlere. Havalar oldukca sıcak. Fındığı kurutmak için zorunlu fındığın başlangıcında kalmak zorundayız. Araçlarımızda ya da çadır kurup buralarda gece konaklıyoruz. Ben yeni serdim fındığı 1 hafta daha burada kalırım. dedi.

Trabzon da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu #1

Trabzon da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu #2

Trabzon da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu #3

Trabzon da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu #4

Trabzon da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu #5

Trabzon da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu #6

Trabzon da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu #7

Trabzon da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu #8

Trabzon da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu #9

Trabzon da fındık alımında kurutma rötarı; sahil yolu harman oldu #10

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.